Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Evin İçine Tuvaletini Yapıyor, Sebebi Nedir?
Yazar: - 08 Aralık 2021
461
0

Köpeğim evin içine tuvaletini yapıyor, sebebi nedir konusu evcil hayvan sahiplerinin ilgisini çekiyor. Köpeklerde sıklıkla görülebilen bu davranışın arka planında oluşumuna sebebiyet veren durum detaylı bir şekilde araştırılmalı yapılan teşhis sonucunda tedavi sürecine yönelik ne yapabileceğine dair düşünülmelidir.

Köpeğin Evin İçine Dışkılamasının Nedenleri Nelerdir?

Köpeğim evin içine tuvaletini yapıyor, sebebi nedir konusu üzerine yapılan araştırmalar bu durumun özellikle yavru köpeklerde daha sık karşılaşıldığı fark edilmiştir. Bazen farkında olarak ve bazen farkında olmadan bu durum gerçekleşebilir. Bilinçli olarak evin farklı alanlarına yapılan tuvalet alışkanlığı genellikle yavruluk döneminden itibaren tuvalet eğitimi verilmeyen köpeklerde karşılaşılabilen bir durumdur. Bunun yanı sıra köpeğin bir rahatsızlıktan kaynaklı olarak böyle bir durum içerisinde olması daha muhtemel bir sebeptir. Hastalığı bulunan bir köpeğe uygulanan tedavi sürecinde düzenli olarak verilen ilaçlar idrarını tutamamasına ve bundan kaynaklı olarak sürekli farklı alanlara tuvaletini yapmasına neden olabilir. Tabii ki bu süreç geçici olarak düşünülmelidir.

Köpekler diğer canlı varlıklara göre oldukça hassas ve psikolojik olarak zayıf varlıklardır. Bilinçli veya bilinçsiz olarak yüksek ses ile tuvalet yaptıkları sırada onları müdahalede bulunmak kaygı durumunun oluşmasına, korkmalarına neden olacaktır. Bu durum ileride evin farklı noktalarına dışkılama davranışı göstermelerine neden olur. İleri boyutta hormonal dengeleri bozulan köpeklerde bu davranış görülebilir. Dişi köpeklerde idrar kesesinde oluşan bir enfeksiyondan kaynaklanabilirken erkek köpeklerde prostat hastalığından kaynaklı olarak böyle bir durumla karşı karşıya kalınabilir. 

Yavru köpekler de böyle bir durumun gözlemlenmesi oldukça doğal ve sürecin bir parçası olarak görülmelidir. Hayata daha yeni yeni adım attıkları bu süreçte fizyolojik olarak kas yapıları tam gelişim gösteremediği için evin farklı alanlarına tuvalet yapma durumu gözlemlenebilir. Böyle bir durumda belli bir süre bekleyerek eğitim verme aşamasına geçilebilir. Bu süreci tamamlarken de çitlerle içerisinde alan kısıtlaması yapılarak süreçte tuvalet alışkanlığı yavaş yavaş kazandırılmaya başlanabilir.

Köpeğin Ev İçine Tuvaletini Yapma Davranışı Nasıl Önlenir?

Köpekler genellikle tuvalet alışkanlığı kazandırılmadan önce evin farklı alanlarına dışkılama tavrında bulunurlar. Böyle bir süreci daha olumlu hale getirebilmek için karşılaşıldığı anda dış bir alana çıkartılarak burada uyguladığı tuvalet yapma alışkanlığını onaylayıcı tavırlarla pekiştirmek gerekir. Bazen yaşı geçmiş ve yetişkinliği aşarak yaşlılık dönemine girmiş olan köpeklerde bu durum sıklıkla görülebilir. Böyle bir durumu önleyebilmek yaşından kaynaklı olarak mümkün değildir. Ancak sürecin sağlıklı atlatılabilmesi adına sıklıkla dışarıya çıkarılabilir ya da ev içerisindeki farklı alanlara tuvaletini yapmalarını sağlayacak tuvalet pedi konabilir. 

Köpeğim evin içine tuvaletini yapıyor, sebebi nedir konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Böyle bir durumla karşılaşılıyor ve tüm çabalara rağmen durumun daha da sıklaştığı ve devam ettiği gözlemleniyorsa muhakkak ki bir veterinerden yardım alınması sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi adına daha doğru olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ