Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Gece Uyumuyor, Neden Olabilir?
Yazar: - 03 Ağustos 2021
2.436
0

Köpeğim gece uyumuyor, neden olabilir sorusu köpek bakımını üstlenen bireylerin araştırma konusu olmaktadır. Bu sorunun yanıtı birden fazladır. Köpekler, gece uyuyan hayvanlardır. Geceleri uyumuyor ve uyku düzeninde bozulmalar görülüyorsa altında yatan başka nedenler olabilmektedir. Bu durum bir hastalığın da habercisi olabileceği için mutlaka veterinere danışmak ve yardım almak gerekmektedir.

Köpeklerin Uyku Düzeni

Köpeğim gece uyumuyor, neden olabilir sorusuna yanıt aramadan önce köpeklerin uyku düzenin bilmek gerekmektedir. Köpeklerin uyku düzeni bilindikten sonra; uyumalarında sorun olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Köpekler zamanlarının büyük kısmını uyumaya ayırmaktadır. Yetişkin köpeklerin uyuma saati 9-16 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Yavru köpekler ise henüz gelişme çağında oldukları için daha fazla uykuya ihtiyaç duymaktadır. Yavru köpeklerin uyuma süreleri 20 saati bulabilmektedir. Yaşlı köpeklerin de gün içinde uyanık kaldıkları süre 2-3 saat olabilmektedir. Bu kadar çok uyuyan köpeklerin geceleri uyumaması bir sorunun olduğuna işaret etmektedir.

Köpekler Neden Gece Uyumaz?

Köpeğim gece uyumuyor, neden olabilir sorusuna yanıt olarak birden fazla açıklama yapılabilmektedir. Köpeklerin gece uyumaması bir hastalığın habercisi olabilmektedir. Bu durumda köpeği veterinere götürmek gerekmektedir. Bununla birlikte köpeklerin gece uyumamasının nedenleri şöyle sıralanabilmektedir;

  • Köpeklerin maması değişmişse ve geceleri ağır mamayla besleniyorsa gece uykusunu etkileyebilmektedir. Köpek, hazımsızlık yaşayabileceği için gece uykusu bölünebilmektedir.
  • Köpeklerin kendini güvenli ortamda hissetmemeleri ve tedirgin olmaları gece uyumamalarına neden olabilmektedir.
  • Köpekle gün içinde ilgilenmemek; köpeğin gece uyanıp ilgi beklemesine ve vakit geçirmek istemesine neden olabilmektedir.
  • Köpeklerin depresyon ve travma geçirmeleri gece uykularından vazgeçmelerine neden olabilmektedir.
  • Köpeğin uyuduğu ortamın uygun koşullara sahip olmaması gece uykusunun gelmemesine neden olabilmektedir. Uyuduğu ortamın oksijenli, havadar, rahat ve sessiz olması gerekmektedir. Gürültülü ortamlarda uyuması ve uyanıktan sonra tekrar uykuya dalması sorun olabilmektedir.
  • Köpeğin gün içinde enerjisini boşaltacağı oyunlardan ve egzersizlerden mahrum kalması uykusunun gelmemesine ve rahat uyumamasına sebep olabilmektedir.
  • Köpeğin bir hastalığının bulunması gece ağrı çektiği için uyumamasına neden olabilir. Bu duruma ek olarak halsizlik, neşesizlik, yeme bozuklukları gibi sorunlar da varsa mutlaka veteriner hekime götürülmesi gerekmektedir.

Köpeklerin Gece Uyuması İçin Tavsiyeler

Köpeğim gece uyumuyor, neden olabilir sorusunun yanıtı için öncelikle veterinerle görüşülmelidir. Veteriner sağlık probleminin olmadığını ve sağlıklı olduğunu söylerse diğer faktörler göz önünde bulundurulup verilen tavsiyeler uygulanmalıdır. Köpeklerin gece uyuması için öncelikle gün içinde enerjilerini atacakları egzersizler yapmaları gerekmektedir. Aksi takdirde geceleri huzursuz olup uykularından uyanabilmektelerdir. Gün içinde köpekle mutlaka ilgilenmek, oynamak gerekmektedir. İlgisiz kalan köpek, gece, ev halkının uyandırıp ilgi bekleyebilmektedir. Gün içinde ilgileniliyorsa ve köpek geceleri ilgi için uyandırıyorsa, tepki vermemek gerekmektedir. Tepki verildiğinde her gece bu davranışı tekrarlamayı huy edinebilmektedir. Bu yüzden ilgi ve sevgi gösterisini uyku saatlerinden önce yapmak gerekmektedir. Köpeklerin uyuduğu alandan rahatsız olmaması için sakin, temiz, havadar bir ortam yaratmak gereklidir. Köpeklerin uyuyacakları alanları kendileri seçmesi gerekmektedir. Uyuma alanlarının değiştirilmesi de köpekleri gece uyumamasının nedenlerinden olabilmektedir. 

Bir diğer tavsiye ise gece mama vermemektir. Köpek hazımsızlık sonucu rahat uyuyamamaktadır. Bu yüzden akşam öğünü ile uyku saatinin birbirine yakın olmaması önemlidir. Köpekler kendilerini tehlikede hissettiklerinde uykularından vazgeçebilmektedir. Köpeklerin rahat uyuması için güvenli bir alan oluşturmak gerekmektedir. Etrafta onu rahatsız edecek, tehlikeli durumunun olmaması rahat gece uykusu geçirmesine fayda sağlamaktadır. Yavru köpekler ise henüz bebek oldukları için geceleri korkabilmektedir. Bu durumda köpekle aynı ortamda uyumak onu rahatlatmaktadır. Köpeklerle uyumak tartışma konusu olmaya devam etse de yavru köpeğin alışma sürecinde rahat uyuması için gerekli olabilmektedir. 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ