Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Hızlı Nefes Alıp Veriyor, Neden Olabilir?
Yazar: - 13 Eylül 2021
376
0

Köpeklerde hızlı nefes alıp verme durumu gün içinde sürekli gözlemlenebilir. Birçok patili sahibi aslında bu durumdan endişelenebilir. Evet, hızlı nefes alıp verme durumu sık sık tekrarlanıyorsa köpeğinizin bir hastalığa yakalanmış olma ihtimali yüksektir. Fakat susadıklarını, acıktıklarını ya da bir yerlerinin ağrıdığını bizlere anlatabilmek için de bu yönteme başvurabilirler.

Genelde köpeklerde fiziksel veya ruhsal sorunların belirtisi olan hızlı nefes alıp verme durumu, doğrudan veteriner muayenesi gerektirir. Tek bir hastalıkla değil, birden fazla hastalıkla ortaya çıkabilecek olan bu durum en çok astım belirtisidir. Astım dışında kalp sorunları, panik atak, acı, sıcak çarpması, korku, akciğer hastalıkları veya obezite başlangıcı olabilir.

Köpeklerde Hızlı Nefes Alıp Verme Nedenleri

Köpeğinizin hızlı nefes alıp vermesinin nedenlerini yukarıda paylaştık. Şimdi alt başlıklar halinde bu konuları ele almamız gerekiyor.

Sıcak Çarpması: Köpekler, sıcak yaz aylarında nefes nefese kalabilir. Üstelik öğlen vakitlerinde güneşe maruz kalırsa doğrudan sıcak çarpmasıyla karşılaşacaktır. Hızlı nefes alıp vermeye hızlı kalp atışı ve diş eti kızarıklığı da eşlik ediyorsa vakti kaybetmeden veteriner hekime ulaştırmalısınız.

Obezite: Günümüzdeki köpeklerin büyük bir kısmı obeziteden kaynaklanan sağlık sorunlarıyla mücadele etmektedir. Başta yetersiz egzersiz olmak üzere kötü beslenme ve benzeri durumlar nedeniyle obezite problemi başlarken köpeğinizin nefes alıp verme hali de değişecektir. Öyle ki gün içinde tembelleşen köpeğiniz oturduğu yerden kalmakta bile zorlanacaktır. Bu nedenle yavruluk döneminden itibaren köpeğinizin egzersizlerini ihmale etmemeli ve sağlıklı beslemelisiniz.

Korku ve Stres: Köpekler korku ve stresli anlarda nefes darlığı yaşayabilir. Bu yüzden nefes alıp verme hali hızlanabilir. Kutlamalar, fırtına, gök gürültüsü, kalabalık ortamlar ve benzeri durumlarda saklanma ihtiyacı duyan köpekler bu ihtiyacını karşılayamadığı zamanlarda hızlı nefes alıp vermeye başlayacaktır.

Panik Atak: Panik atak sadece insanlarda görülen bir rahatsızlık değildir. Aslında modern zaman hastalığı olarak adlandırılan panik atağın ne yazık ki köpekleri de etkilediği unutulmamalıdır. Panik atak halinde olan köpekler hızlı nefes alıp verirken çoğu zaman nefes darlığı yaşamaktadır.

Astım: Panik atak gibi sadece insanlara özgü olmayan astım problemi, köpeklerde hızlı nefes alıp verme nedenleri arasındadır.

Kalp Hastalıkları: Doğuştan veya sonradan oluşabilen kalp hastalıkları da köpeklerin nefes alıp verme alışkanlığını etkiler. Ayrıca aşırı kilolu olan köpeklerde bu durum daha sık görülür.

Özet olarak köpeğiniz gün içinde hızlı nefes alıp veriyor ve bu durumu uzun süre tekrarlıyorsa mutlaka veteriner kontrolü gerekir. Yapılacak muayenenin ardından teşhis ve tedavi sürecine başlanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ