Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Kalabalıktan Kaçıyor
Yazar: - 28 Ekim 2021
747
0

Köpeğim kalabalıktan kaçıyor sorusunun yanıtı olarak farklı sebepler sıralanabilir. Çeşitli araştırmalar bazı hayvanların kalabalığa karşı duyarlı olduklarını göstermiştir. Bu hayvanın yavruluk döneminde yapılan bakımı sürecinden kaynaklanabilir. Hayvan davranışları altında yatan pek çok sebep bulunur. Bir köpeğini kalabalıktan kaçmasının da altında yatan belirli sebepler bulunmaktadır.

Köpekler Neden Kalabalıktan Korkar?

Köpeğim kalabalıktan kaçıyor konusu üzerine farklı tetkiklerde bulunularak konuya açıklık getirilebilir. Pek çok hayvan büyüme aşamasında sosyal ortamlara girmekten kaçınırlar. Bu insanların yanında köpeklerin kendilerini huzursuz hissetmesi başta olmak üzere farklı köpeklerle de anlaşamaması ve kaçması olarak da gözlemlenebilir. Süreçte köpeklerin belirli gelişim aşamaları bulunur. Bu aşamalarda yeterince kalabalık ortamlarda bulunmayan bir köpek ilerleyen süreçte adaptasyon sorunu yaşar. 

Farklı nesnelerle bir araya getirilen köpek yavrusu zamanla diğer insanlara, canlı varlıklara ve etrafta bulunan çeşitli ses ve gürültüye karşı dayanıklı hale geliyor. Nesnelerden uzak bir şekilde ve insanlardan kaçırılarak büyütülmüş köpekler ileride oldukça agresif, seslere karşı aşırı duyarlı, saldırgan ve kalabalıklardan korkup uzaklaşan bir duruma gelebiliyor. Köpeğim kalabalıktan kaçıyor konusu üzerine alınabilecek bazı önlemlerle bu durum ortadan kaldırılabilir. Kalabalıktan korkan bir köpek korkunun üzerinde yarattığı etki ile agresif hale gelebilir. Yabancı nesnelere karşı daha saldırgan bir tutum sergileyebilir. 

Köpeğin Sosyalleşmesi Nasıl Sağlanır?

Bir köpek doğduktan yaklaşık bir ay sonra hemcinsleriyle bir ortamda bulunabilir. İnsanlarla temas etmesi iki buçuk üç ayı bulabilecek bir süreci içerir. Burada köpek sahipleri hayvanı bulundukları ortama ve kendilerine alıştırmak için çabalamalıdır. Köpeğim kalabalıktan kaçıyor konusu üzerine yapılan araştırmalarda ilgi çekici verilerle karşılaşılıyor. Uzmanların özellikle üzerinde durduğu bu konu köpeklerin yavruluk dönemlerinden itibaren etrafta bulunan her nesne ve canlı varlıkla temasının sürekli olarak devam etmesi ile çözülebileceğini söylüyorlar.

Köpeğin bulunduğu ortamda güvenilir olduğunu hissettirilmeli, sabırla sürecin daha sağlıklı atlatılabilmesi için yavaş yavaş insanlarla ve nesnelerle daha yakın temasta bulunmasına gayret edilmelidir. Köpeğim kalabalıktan kaçıyor konusu üzerine farklı açılardan yaklaşımlar geliştirilerek konuya açıklık getirildi. Sürecin daha sağlıklı ilerleyebilmesi için oluşabilecek olumsuz ortamların giderilmesi, köpeğin sosyalleşmesi aşamasında dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ