Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Kötü Kokuyor, Neden Olabilir?
Yazar: - 19 Nisan 2021
995
0

Köpek dostlarımız bazen kötü kokabilir. Bu durum aslında onların bakım ve sağlığı hakkında bizlere bilgi sunar. Bazı köpeklerin derisinden, ağzından veya kulaklarından kötü kokular gelebildiği gibi kuyruk veya burun bölgesinden yayılan konular sizi rahatsız edebilir. Genelde hatalı bakım kaynaklı olan kötü kokunun bazen de hastalıklar sebebiyle ortaya çıkabileceği unutulmamalıdır. Şimdi sizlere köpeklerde kötü koku nedenleri hakkında önemli bilgiler paylaşıyor olacağız.

Köpeklerde Kötü Kulak Kokusu

Köpeklerin ağız ve derileri dışında kulaklarından da kötü bir koku gelebilir. Bunun en önemli nedeni, enfeksiyonlardır. Sarkık ve uzun kulaklara sahip olan köpeklerde daha çok görülen bakteriyel kulak enfeksiyonları dışında kulaklarda kir birikimi de kötü kokuya neden olabilir. Tedavi için öncelikle veteriner hekime gidilmelidir. Hastalık kaynaklı olmayan kulak kokuları için ise günlük kulak temizliğinin yapılması şarttır.

Köpeklerde Cilt Kokması

Bazı köpeklerin derisi katlanabilir. Katlanma sırasında oluşan kıvrımlar aslında köpeklerdeki kirli bölgelerdir ve kötü kokuya sebep olabilir. Üstelik kıvrımlı bölgeler daha kısa sürede nemleneceğinden kötü kokunun asıl nedenleri arasındadır. Bu katmanlar kolayca temizlenemediği için bakteri oluşumu daha kolay gerçekleşir. Eğer kıvrımları düzenli olarak temizlerseniz, cilt yani deri kokmasının da önüne geçebilirsiniz.

Köpeklerde Ağız Kokusu

Ağız kokuları da köpeklerde sıkça karşılaşılan durumlardandır. Diş taşları, diş çürümesi, dişler arasındaki bakteriler ve solunum yolu enfeksiyonları, ağız kokusunu beraberinde getirir. Bu süreçte veteriner hekim kontrolüyle beraber hızlıca tedaviye başlayabilirsiniz. Ancak hastalık dışında kötü ağız kokusunu engellemek için günlük diş ve ağız bakımına gereken önemi vermenizde yarar var.

Banyodan Sonra Kötü Koku

Köpeklerde duş sonrasında bazen kötü koku oluşabilir. Bu durumun sebebi, köpeğiniizn tüy ve derisinde yaşayan mantar ve bakterilerdir. Kuru halde koku yaymayan bakteri ve mantarlar, ıslak halde ciddi kokulara neden olabilir. Sonuç olarak banyo sonrası kötü kokuyu engellemek adına yıkandıktan sonra köpeklerin hemen kurulanması gerekiyor. Bu sayede kötü kokuyu engellerken ayrıca mantar ve bakteri oluşumunun önüne geçebilirsiniz.

Sonuç olarak köpeğinizden gelen herhangi bir kötü koku için yapmanız gereken ilk şey, veterinere ulaşmaktır. Alacağınız tavsiyeler ile beraber köpeğinizdeki kötü kokuyu engellemek adına gerekli işlemleri uygulamaya devam edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ