Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Mama Tüketmiyor Ne Yapabilirim
Yazar: - 25 Kasım 2020
782
0

Köpeğimizin sağlıklı bir şekilde beslenmesi için pratik gıdalar tercih edilebilir. Bu gıdalar arasında olan kuru mamalar hem besleyici hem de zengin maddelerle üretilmektedir. Köpeğimiz için her zaman kaliteli ve uygun olanını seçtikten ve dozunu da belirledikten sonra onu beslemeye başlayabiliriz. Bazen kuru mamaları reddeden bu şirin dostlarımız için yapılması gerekenler bulunmaktadır. Şimdi bunları paylaşacak ve köpeğimizin mama tüketimine destek olmak için sizi bilgilendireceğiz. Ayrıca ‘köpeğim mama tüketmiyor, ne yapmalıyım’ sorusunun ayrıntılı yanıtlarını da sizlere sunacak ve altta yatan nedenlerin ne olduğunu sıralayacağız.

Köpeğim Kuru Mamaya Nasıl Alışır?

Yavru ya da yeni sahiplendiğiniz bir köpek bazen ev yemeğine alışmış olabilir. Veya farklı gıdalarla beslenmiş olabilir. Bu tür durumlarda köpeğinizin kuru mamaya alışması için bazı uygulamalara başvurabilirsiniz. Örneğin, minik dostunuzun severek tükettiği bir gıdayı kuru mamaya karıştırarak verebilirsiniz. Ya da yaş mama seviyorsa yine kuru mamayla beraber ona sunabilirsiniz. Aslında köpeklerin mama seçiminde farklı etkenler söz konusu olabilir. Bu etkenleri ilk olarak yavru köpekler için paylaşalım.

Yavru köpeğe sahip olanlar bazen köpeğin yeni çıkan dişleri nedeniyle kuru mamayı kırdıktan sonra tüketmediğini fark edebilir. Bu tür durumlarda kuru mamayı ezebilir ya da ıslatarak köpeğinize verebilirsiniz. Ayrıca köpeğinize büyüme döneminde ek gıda vermemeniz önerilir. Çünkü ek gıdalar, alışma sürecini olumsuz etkiler.

Köpeğinizi bir süredir ev yemekleriyle besliyorsanız, kuru mamaları tercih etmediğini görebilirsiniz. Yine kuru mamaya alışmış olan köpekler bir süre sonra sizin yediklerinizden tüketiyorsa, kuru mamayı terk edebilir. Köpekler insanlar gibi farklı gıdalar tüketme eğilim göstermediğinden bu süreçte kuru mamalarla beslenmesi uygun olacaktır. Kaliteli bir mama seçimi yaptıktan sonra ekstra gıdalar vererek minik dostunuzun alışkanlıklarını bozmamanız önemlidir.

Köpeklerde Mama Yememe Nedenleri

Köpeklerin kuru mama tüketmemesinde farklı nedenler de söz konusu olabilir. Örneğin köpeğiniz hastalanmışsa iştahı kapanabilir. Ya da iştahı kapatan bir hastalığa sahipse kuru mamalar çekici gelmeyebilir. Buna ek olarak köpeğiniz için seçtiğiniz kuru mama, onun hoşuna gitmeyebilir. Mama seçerken o halde köpeğin cinsine, kilosuna ve yaşına uygun tercihler yapmanızda yarar var. Özellikle yaz aylarında köpeklerin daha az mama tüketimi yaptığı görülür. Çünkü bu dönemde sıcakların etkisiyle enerji harcamak istemediklerinden uyuşuk olabilirler.

Son olarak köpeğinizin psikolojik durumu da mama yememesine neden olabilir. Travma geçiren bir köpek her türlü tüketimi reddedebilir. Ayrıca depresyon halindeki bir köpek tam anlamıyla iştahını kaybedebilir ve korku içinde yaşamaya başlar. Bu tür durumlarda mutlaka uzmanlardan destek alınmalı ve köpeğinizin eski tüketim alışkanlıklarına geri dönmesini sağlamalısınız. Bir köpek kendini güvensiz hissederse mama tüketmez. Zamanla aç kalacak kadar az tüketim yapan köpeklerin de hızlı bir şekilde veteriner hekime götürülmesinde yarar var.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ