Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Mama Yemiyor, Ne Yapmalıyım?
Yazar: - 08 Kasım 2021
428
0

Köpeğim mama yemiyor, ne yapmalıyım hayvan severler tarafından merak ediliyor. Bu cana yakın ve sevimli can dostları tarafından her ne kadar verilen mama vitamin ve mineral açısından destekleyici olsa da yemek istemeyebilirler. Bir anda gözlemlemeye başlayan bu davranışın arka planında farklı sebepleri bulunabilir. Bu sebepleri tespit edebilmek ve bu yönde yapılabilecekleri tek tek uygulamak süreçte köpeğin yeniden mama yemesini sağlayabilir.

Köpek Neden Mama Yemez?

Köpeğim mama yemiyor, ne yapmalıyım konusu arka planda köpeğin aslında huzursuzluğu bulunduğunun göstergesi olabilmektedir. Köpekler doğuştan avcı yaratıklardır. Bu nedenle karşılaştıkları bir yiyeceğe yönelik olarak istememe durumu çok nadir karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle verilen mama türü ne olursa olsun büyük bir iştahla yiyebileceklerdir. Hal böyle olunca verilen mamayı köpeğin yememesinin arkasında aslında farklı bir problem olduğu bilinmelidir. Burada köpek çok fazla yedirilmekten kaynaklı olarak aslında bu davranışı sergiliyor olabilir. Her ne kadar verilen mama çok lezzetli ve besleyici olsa da çok sık yemek verilmesinden kaynaklı olarak artık yemek yemeyi istemiyor olabilecektir. 

Bazen köpekler sürekli olarak yaş mamaya alıştıkları için kuru mamayı yemeği red edebilirler. Bu süreçte zamanla kuru mama yemeye alışabilmesini sağlayacak teknik; içerisine biraz ılık su eklemek geçiş sürecinde büyük bir kolaylık sunacaktır. 

Köpeğim mama yemiyor, ne yapmalıyım köpeğin sıklıkla almış olduğu ödül mamasına yönelik olarak gösterdiği bir tavır olabilir. Bazen köpek sahipleri farkında olmadan normal standartların dışında gösterdikleri farklı uygulamalardan kaynaklı böyle bir tavrın oluşmasına neden olabilirler. Burada önemli olan belirlenmiş bir rutini devam ettirebilmektir. Mama kabı dışında yemek yenen sofrada yedirmeye başlanan bir köpek bir süre sonra kabındaki yemeği yemek istemeyecektir. Masada yedirilen yemeklerin farklılığına alışmış olan köpek sürekli olarak böyle bir ihtiyaç arayacaktır.

Köpeğin sergilemiş olduğu bu davranışın bir başka sebebi ise sıklıkla mama değişimi yaşanmasıdır. Verilen öğünlerde aslında köpeğe sunulan çok çeşitli ürünlerin fazlalığından kaynaklı olarak bir süre sonra hiç yemek istemeyebilecektir. Köpeğin yaşamış olduğu kafa karışıklığını ortadan kaldırarak çözüm yönünde adım atılmış olacaktır.

Köpeğe Mama Yedirmek İçin Ne Yapmalıyız?

Köpekler belirli bir düzenleri bulunan ve bu düzende hayatlarını idame ettiren varlıklardır. Eğer sürekli olarak mama değişiminde bulunuluyor ve bu öğünün sıklığı da gitgide arttırılıyorsa zaman sonra uzaklaşma isteği oluşabilir. Köpeğe sunulacak her bir yiyecek tek bir çeşitten oluşturulabilir. Burada önemli olan sunulan yemeğin sayısı değil kalitesi ve içinde bulundurduğu protein ve minerallerdir buna dikkat edilebilir.

Sürekli olarak verilen ödül mamasına alışmış olan bir köpek zaman sonra mama kabından yemeğini yemek istemeyecektir. Belirli plan doğrultusunda ödül maması vermeyi bir süre kesmek mama kabına alışmasına katkı sunacaktır.

Burada köpek farklı seçenekler olmadığını ve yemek kabından mamasını yemesi gerektiğinin bilincine varması gerekir. Bu sebeple yemeği konduğunda yaklaşık yarım saat yemesi beklenir. Eğer yemezse alınır ve bir sonraki öğün saati gelene kadar herhangi bir ödül maması veya yemek verilmez. Öğün zamanı geldiğinde tekrar bu işlem uygulanır ve zaman sonra fark edilecektir ki köpek bu sürece alışkanlık gösterecektir.

Köpeğim mama yemiyor, ne yapmalıyım konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Yapılması gerekenler üzerine birkaç fikir sunuldu. Tüm bu uygulamalar neticesinde köpek hala mamasını yememeye devam ediyorsa burada aslında tabii olarak müdahale edilmesi gereken bir problemin olduğunu gösterebilir. Bu süreç farklı rahatsızlıklarla kendini gösterecektir. Böyle bir durumda muhakkak ki uzman bir veterinere gidilerek köpeğin durumu hakkında bir ön tedavi yapılması gerekmektedir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ