Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Mama Yemiyor, Yapmam Gerekenler Neler?
Yazar: - 03 Mayıs 2021
332
0

Köpek sahiplenenler çoğu zaman ‘köpeğim hiç mama yemiyor’ şeklinde yakınabilir. Elbette bu durumun pek çok nedeni vardır. İlk olarak kuru mamaları tercih edenlerin birbirinden farklı alternatiflerle karşılaştığı unutulmamalıdır. Kuru mamalar, patili dostlarımızın gündelik yaşamda pratik olarak beslenmesini sağlayan ürünlerdir. İçeriğinde besleyici ve zengin maddeler bulunduğu için rahatlıkla tercih edilmektedir. Fakat bazı köpekler kuru mamaları reddedebilir. Bu durumda yapmanız gerekenleri sizlerle paylaşıyor olacağız.

Köpeğimi Kuru Mamaya Nasıl Alıştırabilirim?

Patili dostunuzu kuru mamaya alıştırmak biraz zor olabilir. Çünkü bazı köpekler farklı gıdalarla beslenmeye alışabilir. Haliyle köpeğimi kuru mamaya nasıl alıştırabilirim diye soracak olursanız yapmanız gereken ilk şey, köpeğinizin sevdiği bir yiyeceği kuru mamaya karıştırmak olacaktır. Bu konuda bir örnek verecek olursak, köpeğiniz yaş mama seviyorsa, yaş mamayı kuru mamayla beraber ona sunabilirsiniz. Aslında köpekler yaş mamayı çok sever. Ancak bu durumu kendi lehinize çevirmek adına mamaları karıştırmanızı önemle tavsiye ediyoruz.

Patili dostlarımız mama seçiminde birçok kritere göre tercih yapabilir. Ancak kuru mamaya geçerken size karşı göstereceği tepkilere de hazırlıklı olmanızı öneriyoruz. Bu süreçte yapmanız gereken bir diğer şey, kuru mamayı kırarak tüketemeyen köpekleriniz için mamayı ıslatarak vermektir. Yavru köpeklerde bu durum daha fazla görülür. Dilerseniz kuru mamayı ezerek de sunabilirsiniz. Bu süreçte köpeğinize farklı bir gıda vermemenizi öneriyoruz.

Köpeğini uzun süre ev yemeğiyle besleyenler de bazı sorunlarla karşılaşabilir. Çünkü uzun süre ev yemeği tüketen köpekler, kuru mamayı yemek istemeyebilir. Bu tür durumlarda kaliteli bir kuru mama seçimi yaparak köpeğinizin alışkanlık sürecinde ona destek olabilirsiniz.

Köpeğim Neden Mama Yemiyor?

Köpeğin mama yememesinin altında farklı nedenler sıralanabilir. İştahının kapanmasına neden olan bazı hastalıkların dışında strese giren köpeklerde de bu durum gözlemlenebilir. Ayrıca kendisine çekici gelmeyen mamaları tüketmek istemeyen köpeğinizi mutlaka veteriner hekime götürmenizi tavsiye ediyoruz.

Bazen kuru mama seçiminizi beğenmeyen köpekler yine iştahını kaybedebilir. Sonuç olarak patili dostunuzun yaşına, cinsine ve kilosuna uygun mamalar seçerek onların bu alışkanlığını ortadan kaldırabilirsiniz. Son olarak yaz aylarında enerji harcamak istemeyen köpekler daha az mama tüketirler. Bu dönemde de onlara kuru mama takviyesi yapmanız gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ