Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Neden Ağlıyor? Çözüm Yolu Var mı?
Yazar: - 22 Nisan 2021
709
0

Köpekler yaşadıkları herhangi bir sorun karşısında tepkisini konuşarak gösteremeyeceğinden bazen ağlayarak bazen de havlayarak dikkat çekmeye çalışır. Hareket sorunları dışında davranış değişikliklerinde de ağlayabilen köpek dostlarımız için bu yazımızda ‘köpekler neden ağlar’ sorusunun yanıtlarını vermeye çalışacağız.

Köpeklerde Ağlama Nedenleri

Sevimli ve sadık dostlarımızın ağlama nedenleri çok farklıdır. Ancak temelde bu nedenleri psikolojik ve fiziksel olarak inceleyebiliriz. Aslında ağlamak, köpekler için bir ifade şeklidir. Psikolojik problemleri ele aldığımızda, duygusal bir yapıya sahip olan köpeklerin kendisi ya da sahibinin yaşadığı olumsuz durumlarda ağlayabileceğini söylemek doğru olacaktır. Çok değer verdiği sahiplerinin hayatını kaybetmesi, yalnız kalmaları, eşinden ayrılması ya da yaşadıkları alandaki rahatsızlık verici herhangi bir durum, köpeklerin ağlamasına neden olacaktır. Ciddi bir strese giren köpeğiniz uzun süre olumsuz durumların etkisi altında kalacaktır.

Köpeklerde ağlama nedenleri arasında en önemli faktörlerden biri de yalnız kalmalarıdır. Özellikle de sahibinin evde olmadığı zamanlarda strese giren köpekler, bu duruma olan tepkisini ağlayarak verir.

Köpeklerde ağlamanın fiziksel nedenleri de bilinmelidir. Hastalıklar ya da canını acıtan herhangi bir durum onların ağlamasına sebep olabilir. Bu ağlama inilti şeklinde ses çıkarmaya benzer. Ancak daha önce karşılaşmadığınız bir şekilde ağlamaya başladıysa muhtemelen bir sağlık sorunu yaşıyor olabilir. İlk kez karşılaşabileceğiniz ağlama haliyle ilgili olarak önceliğiniz veteriner hekime başvurmak olmalıdır. Çünkü birtakım hastalıklar köpeğe acı verebilir ve bu durumda ilgi bekleyen dostlarınız ağlamaya başlayabilir.

Ağlayan Köpek için Ne Yapmalı?

Köpeğinizin ağlaması halinde bu durumun altında yatan sebebi araştırmanız çok önemlidir. Eğer çevrede onu rahatsız eden veya korkutan bir durum yoksa vakit kaybetmeden veterinere gitmeniz gerekir. Yapılacak muayenede herhangi bir sağlık problemi varsa teşhis konulacak ve tedaviye başlanacaktır. Genelde davranış sorunlarıyla ilgili olan ağlama bazen de hastalıklardan kaynaklanabilir. Tedavi edilen köpek daha mutlu ve heyecanlı bir şekilde yaşamına devam edecektir. Ancak gün içinde onu sürekli yalnız bırakırsanız ya da yavrusundan – eşinden ayırırsanız ağlama hali sürecek ve stresli bir yaşam onu ciddi anlamda etkileyecektir. Her köpek sahibi bu tür durumlarda ne yapması gerektiğini bilmeli ve sadık dostunun mutlu olmasını sağlamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ