Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Neden Su İçmiyor?
Yazar: - 04 Aralık 2020
1.572
0

Suyun canlılar için öneminden bahsetmemize gerek yok sanırım. Köpekler içinde su hayati öneme sahiptir. Hatta hayatta kalabilmek için en önemli besin maddesi olarak suyu söyleyebiliriz. Sağlıklı ve hastalıklardan uzak bir yaşam için köpeğinizin yeterli miktarda su içmesi oldukça önemlidir. Bazen çeşitli nedenlere bağlı olarak köpeklerde su içme miktarı azalabilir ve köpek su içmeyebilir. Günlük olarak ihtiyaç duyulan su miktarının içilmemesi başta dolaşım sistemi ve üriner sistem sıkıntıları olmak üzere birçok farklı soruna da sebebiyet verebilir.

Köpekler Günlük Ne Kadar Su İçmelidir?

Öncelikli olarak köpeğinizin normale göre daha az su içip içmediğini tespit edebilmek için normal içmesi gereken su miktarını bilmeniz gerekmektedir. Bunun için çeşitli hesaplamalar ve kriterler olsa da kabaca bir miktar görebiliriz.

Köpeğinizin günlük olarak tüketmesi gereken su miktarı kilogram cinsinden ağırlığı başına 50 mililitre kadardır. Örnek olarak 20 kilogram canlı ağırlığa sahip olan bir köpek 20×50 ml yani 1000 ml su içmelidir. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Sizin bilmeniz gereken kilogram başına 50 ml su ihtiyaçları olduğudur.

Köpeğinizin gün içerisinde ne kadar su tükettiğini belirlemek için çeşitli yöntemler vardır. Günlük tükettiği su miktarını ölçerek takip edebilirsiniz. Bunun yanında köpeğinizin genel duruşu da size bu konu hakkında ipuçları verecektir. Eğer köpeğiniz yeterli miktarda su tüketmiyorsa dehidrasyon belirtileri ortaya çıkacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Köpeklerde Dehidrasyon Belirtileri

Dehidrasyon özellikle gözlere, burun ucuna ve deri yapısına bakılarak belirlenir. Tabi ki yapılan bazı kan testleri ile de dehidrasyonun net olarak derecesini belirmek mümkündür, fakat burada köpek sahipleri için pratik bilgiler vermeye çalıştığımızdan dolayı evde nasıl tespit edecekler bunlara bakacağız.

  • Köpeklerin gözleri, parlak ve canlı aynı zamanda hafif nemli olmalıdır. Kurumuş, içeri doğru çökmüş ve mat gözler dehidrasyon belirtilerinden sayılır.
  • Köpeğinizin burun ucu hafif nemli olmalıdır. Eğer köpeğinizin burun ucu kuru ise dehidrasyon yani sıvı eksikliğinden kaynaklı olabilir. Yüksek ateş gibi farklı nedenlerde de bu sorun oluşabilir.
  • Köpeğinizin derisini hafifçe tutup bıraktığınızda birkaç saniye içerisinde eski halini almalıdır. Aksi takdirde tuttuğunuz gibi kalıyorsa dehidrasyon söz konusudur.

Köpeğin Yeterli Su İçmemesi Nedenleri

Bunun altında farklı sebepler yatmaktadır. Öncelikli olarak köpeğinizin önünde sürekli olarak taze ve temiz su olmalıdır. Eğer sürekli olarak su yoksa veya bulunan su kirli ise köpeğinizin su tüketimi azalacaktır. Köpeğinizin için doğru su kaplarını seçtiğinizden ve sürekli olarak önünde taze su bulunduğundan emin olun.

Eğer suyun koku veya tadında sorunlar varsa köpeğiniz bu içmeye yanaşmayabilir. Bu nedenle su seçimine dikkat etmekte önemlidir. Su berrak, kokusuz ve klasik su tadında olmalıdır. Köpekler suyun koku ve tadına oldukça duyarlıdır.

İştahsızlık ve iştahsızlığa neden olabilen tüm faktörler su tüketimi de direk olarak etkileyebilir. Enfeksiyöz hastalıklar, organ yetmezlikleri, kanser, parazitler gibi birçok hastalık su tüketimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Diğer önemli bir sebep ise ağız ve diş problemleridir. Ağız içerisindeki yaralar, diş eti hassasiyeti, diş çürükleri köpeğinizin besin tüketmesini ve su içmesini direk olarak etkileyen konular arasındadır.

Bunların dışında mide bulantısı, çeşitli nörolojik hastalıklar, endokrin sistem bozuklukları gibi durumlarda köpeğinizin su içesinin azalmasına neden olur.

Sebebi her ne olursa olsun, oldukça önemli bir konudur ve altında yatan neden belirlenerek en kısa sürede müdahale edilmesi ve bu esnada dehidrasyonun ortadan kaldırılması gerekir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ