Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Saldırganlaştı, Neden Olabilir?
Yazar: - 31 Ekim 2021
443
0

Köpeğim saldırganlaştı, neden olabilir sorusu hayvan severler tarafından merak ediliyor. Köpek içgüdüsel olarak bu davranışa sergileyebileceği gibi hoşuna gitmeyen ortamlarda saldırganlık gösterebilir.

Köpekte Saldırganlık Davranışı Neden Olur?

Köpeğim saldırganlaştı, neden olabilir konusu birden çok sebebi ortaya çıkarmaktadır. Özellikle köpeklerin bulundukları alanı sahiplenici ve tutucu biri tavırları bulunmaktadır. Herhangi bir şekilde bu alana yönelik farklı bir köpeğin saldırısı fark edilirse agresifleşir, saldırgan olabilir. Yabancı bir köpeğin varlığı köpeğin saldırganlaşma sebeplerinden olmaktadır. Hastalanmış olan veya canı yanan bir köpek bunu fark ettirirken saldırgan tavırlarıyla dikkat çekmeye çalışır. Köpekler ilginç bir şekilde sevgi isteklerini de saldırganlıkla belli edebilirler. Böyle bir durumda daha hoşgörülü, anlayışlı, nazik bir şekilde köpekle iletişim kurmaya çalışılmalıdır. Köpek içgüdüsel olarak bulunan ortamdaki tehlikeye hissediyor olabilir. Bu insanlar tarafından fark edilmese de duyuları oldukça gelişkin olan köpeklerin sezgilerini güvenilmelidir. Eğer ortamda köpeğin huzursuzlanmasına sebep olabilecek bir neden varsa giderilmeye çalışılmalıdır. Bir problemi olan, acı çeken, herhangi bir şeyden korku duyan köpeklerin de yine aynı tavrı sergilediği gözlemlenmiştir.

Köpeğin Saldırganlığı Nasıl Önlenebilir?

Köpek ani olarak saldırganlaşıyor olabilir ve bunu havlayarak, hırlayarak veya sahibinin önüne atlayarak fark ettirir. İnsanlara en yakın olan ve cana yakın varlıklar arasında bulunan köpek dişlerini gösterdiğinde oldukça korkunç olabilir. Aynı ortamda bulunulurken bir anda değişen saldırganlaşan ve diş göstermeye başlayan köpek ilerleyen süreçte seviye aşarak zarar boyutuna getirebilir. Böyle bir durumda köpeğin saldırganlık davranışın altında yatan sebep bulunarak tedavi edilmelidir. 

Problem bulunulan alanda yabancı bir nesne veya yabancı biri bulunuyorsa daha huzurlu hissedebilmesi için alanından uzaklaştırılmalıdır. Eğer bir cismin batmasından kaynaklı huzursuzluğu varsa tüm vücudu en ufak nokta kalmayacak şekilde kontrol edilmelidir. İçten gelen bir problem söz konusuysa yakın zamanda doktora gidilerek problemin ana sebebi öğrenilebilir. Köpeğim saldırganlaştı, neden olabilir konusuna farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Bu anlamda saldırganlık hareketinin altında ciddi bir neden bulunabilir. Önlenemeyen sürekli devam eden saldırganlık tutumunda en yakın zamanda bir veterinere götürülerek kontrol ettirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ