Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Sürekli Bağırıyor
Yazar: - 04 Kasım 2021
1.288
0

Köpeğim sürekli bağırıyor konusu hayvanseverler tarafından merak ediliyor. Köpekler diğer canlı varlıklardan daha derin ve güçlü önsezilere sahiptirler. Her ne kadar köpeğin sürekli olarak bağırma hareketini sergilemesi rahatsız edici bir boyuta varmışsa da bu huzursuzluk yaşadığı bir durum olduğunun da göstergesidir.

Köpek Neden Sürekli Bağırır?

Köpeğim sürekli bağırıyor sorusu köpek sahiplerine endişelendiren bir konudur. Hayvanların doğası gereği kendi huzursuzlukların ifade ediş biçimleri farklı davranışlarla ortaya çıkar. Genellikle köpeklerin içinde bulundukları sıkıntılı durumdan kaynaklı olarak yardım istemeleri yüksek sesle havlama ve bağırma hareketleri ile kendini gösterir. Köpeğin istemsizce ve aralıklarla yapmış olduğu bu hareket aslında bir sorunun var olduğunu ve bu konu hakkında sahibini haberdar etmek istediğini de bir göstergesidir. Köpeklerde sık olarak gözükmese bile davranış problemleri yani anksiyete durumu havlama davranışının sürekli hale gelmesine sebep olabilir.

Köpeğim sürekli bağırıyor konusunu sebebi de bazen tek başına kalmış bir köpeğin yaptığı bir davranış olarak bilinmektedir. Özellikle evde yalnız bırakılan köpeklerde sıklıkla karşılaşılan bu durum kendini güvensiz hissettiği için yaptığı bir davranış olarak görülebilmektedir. Bunun yanı sıra köpek acıktığında veya tuvaleti geldiğinde de bu hareketi sergileyebilir. Bazen köpek sahibinin dikkatini çekmek ister. İlgisine ve şefkatine ihtiyaç duyar. Canı sıkıldığında da bu tarz bir harekette bulunabilir. Bulunduğu yaşam alanında tehdit edici bir unsur ile karşılaşmış olabilir. Bu herhangi bir objeye ve yeni karşılaştığı birine karşı da olabilmektedir. Bulunduğu alanda da güvensizlik hissediyor olabilir.

Köpekte Bağırma Probleminin Çözümü

Köpeğin alışkanlık haline getirmiş gibi gözüken ve aralıklarla devam eden bu durumun tespiti yapılmalıdır. Eğer yalnızlıktan kaynaklı olarak yaptığı bir davranışsa daha çok ilgi gösterilerek vakit geçirilmeye çalışılmalıdır. Farklı köpek oyun gereçleri ile gün içerisinde ona zaman ayırmak iyi gelecektir. Köpek kendini güvensiz hissettiği için de bu davranışta bulunuyor olabilir. Böyle bir durumda ona ev içerisinde veya bahçe alanında belirli bir sınırının var olduğunu, ona ait olduğunu hissettirecek bir alan oluşturulmalıdır. 

Bu kendini daha güvende hissetmesine yardımcı olacaktır. Bu süreçte muhakkak ki anlayışlı olmak önemlidir. Köpeğin içinde bulunduğu durumun onun için de huzursuz hissettiği bir hal olduğu bilinmelidir. Bu süreçte ona sakin yaklaşmak önemlidir. Ona şefkatle yaklaşarak “sessiz ol” denebilir ve bu tavra karşı eğer olumlu bir yanıt alınmışsa ödül maması vererek süreç desteklenebilir.

Köpeğim sürekli bağırıyor konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Burada önemli olan problemin ana kaynağını tespit edebilmektir. Yapılan tespitler sonucunda bağırma problemini giderebilmek adına uygulanan tüm adımlar tek tek köpek üzerinde denenebilir. Tüm çabalara rağmen yine de bu sürekli bağırma davranışı devam ediyorsa muhakkak ki uzman bir veteriner gözetiminde bir kontrolden geçirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ