Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Tatlı Yiyecekler Tüketiyor, Ne Yapmam Lazım?
Yazar: - 09 Ocak 2022
205
0

Köpeğim tatlı yiyecekler tüketiyor, ne yapmam lazım konusu önemli olduğu için üzerinde durulmalıdır. Hayvan sahiplerinin besledikleri köpeğin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak belirli bir düzen belirlemeleri gerekir. Süreçte tüketmesi gereken faydalı yiyecekler ile uzak durulması gereken zararlı yiyeceklerin tespit edilmesi gerekmektedir. Son dönemde tatlı yiyeceklere olan düşkünlüğü artan bir köpeğin bu durumdan uzaklaştırılabilmesi için belirli konuların farkında olmak ve dikkat etmek gerekecektir.

Köpekler Tatlı Yerse Ne Olur?

Köpeğim tatlı yiyecekler tüketiyor, ne yapmam lazım sorusu üzerine konuya daha çok hakim olmak fayda sağlayacaktır. Köpeklerin daha uzun yaşamaları ve sağlıklı bir hayat sürmeleri için tatlı yiyeceklerden ve özellikle çikolatadan uzak durması gerekmektedir. İçerisindeki maddeler köpeğin zehirlenmesine yol açabilir. Şeker köpekler için büyük bir risktir. Çikolata içerisinde teobromin adı verilen zararlı ve kimyasal bulunur. Bu kimyasal içerik olarak kafeine yakın bir üründür. Bu durum bir köpeğin günde 300 gram bu yiyeceği tüketmesi neticesinde vücudunda zehirlenme belirtileri görülmesi ihtimalini arttırmaktadır.

Şekerli yiyecekler içerisinde bulunan bu kimyasal maddeden kaynaklı olarak köpeğin vücut damarlarının genişlemesine neden olur. Bir süre sonra köpekteki ani farklılıklar dikkat çekmelidir. Kan basıncı bir anda düşer ve kalp atış hızı artar. İleri boyutlu olarak kalp yetmezliği veya kalp kapakçığında problemler, kalp ritminde bozukluk oluşabilecek hastalıklardandır. Köpek tatlı yediğinde ileri boyutlu seviyeye varmamış zararlı olabilecek bir noktaya gelmediğinde tükettiği miktarının sonucunda vücudu kusma ile veya ishal durumu ile sinyal verecektir. Her ne kadar az miktarlarda kullanılıyor olsa da vücutta yan etkisi bu şekilde fark edilebilir. Bu durum artış gösterdiğinde zehirlenmeye, zehirlenme sonucunda ani nöbet geçirmeye de sebep olabilir. 

Köpekte Tatlı Yeme İsteğine Nasıl Engel Olunur?

Köpeklerin metabolik açıdan vücutlarında şeker yediklerinde sıkıntıya sebep olabilecek huzursuzluk ve hastalık durumunu algılayabilme güdüleri yoktur. Bu da tatlı yiyeceklere karşı aşırı bir düşkünlük ve bunları sürekli yeme isteğini beraberinde getirir. Burada köpek sahipleri bilinçli olarak konuya yaklaşmalı, alternatif olarak tercih edebileceği farklı yiyeceklere alıştırmaya çalışılmalıdır. En çok sevdiği ve severek tükettiği faydalı bir yiyecek ile başka bir yiyecek yan yana konulabilir ve farklı bir tarz algılaması sağlanabilir. Etrafta şekerli herhangi bir ürün bulundurulmamalıdır. Köpeğin zararı algılayamama durumu sürekli olarak tatlı yeme isteğini tetikleyecektir. Etrafta bulamadığı için yiyebilme olasılığı da azalacaktır. Bu konuda bilinçli olmak köpek sahiplerine düşmektedir.

Köpeğim tatlı yiyecekler tüketiyor, ne yapmam lazım konusu tatlının zararı göz önünde bulundurularak açıklanmaya çalışıldı. Köpeğin şekere ve şekerli ürünlere düşkünlüğünün aslında vücuduna olan zararının farkında olmadığından meydana geldiği tespit edildi. Bu süreci daha sağlıklı geçirebilmek için köpeğe tatlı yerine geçebilecek alternatif yiyecekler sunulmalıdır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ