Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğim Uykusunda Titriyor, Sebebi Nedir?
Yazar: - 04 Ocak 2022
552
0

Köpeğim uykusunda titriyor, sebebi nedir sorusunun cevabı köpek severler için önemlidir. Köpekler türe özgü varoluş gereği bazı davranışlarda bulunabilirler. Köpeğin uykudayken titremesi gelişimsel süreçte doğal olarak karşılanabilir. Böyle bir durumun yaşanması belirli sebeplere dayanır. Titreme probleminin yanı sıra farklı rahatsızlıklarda gözlemleniyorsa arka planda köpeğin ciddi bir rahatsızlık geçirdiğinde işareti olarak görülebilir.

Köpeğin Uykusunda Neden Titrer?

Köpeğim uykusunda titriyor, sebebi nedir sorusu türsel bir davranış olarak ele alındığında köpeğin uykuda gösterdiği bu davranış bir rüya gördüğünün işareti olarak görülebilir. Köpekler özellikle uyku sırasında Rem evresine giriş yaptıklarında titreme hareketini göz bölgesinde yoğun olarak yaşayabilirler. Derin uykuya geçtikleri anda gösterdikleri bu titreme hareketi rüya gördüklerinin de işareti olarak görülmelidir. İleri boyutta bir rahatsızlığın varlığından şüpheleniliyorsa oluşabilecek hastalık farklı etkiler de göz önünde bulundurularak teşhis edilmelidir. Yapılan araştırmalar bir köpeğin uykuda titremesi vücudunun bir rahatsızlıktan dolayı acı çektiğini de göstergesi olabileceğini ortaya koymuştur. Köpek o sırada solunum yolları ve akciğer rahatsızlıkları, distemper hastalığı, böbrek yetmezliği, düşük şeker hastalığı, beyinle ilgili tamografik hastalıklar, mide problemleri yaşıyor olabilir. 

Köpekte görülen titreme problemi ile beraber sürekli olarak tekrar eden kusma şikayeti ve beraberinde ishal durumu köpeğin yediği bir gıdadan zehirlenmiş olabileceğini gösterir. Tedavi için muhakkak ki acilen veterinere götürülmelidir. Köpeklerin sıklıkla yaşadıkları bir başka hastalık problemi ise kulak enfeksiyonlarıdır. Köpeğin banyo yaptırılması veya denizde yüzdürülmesi sonucunda su etkeni ile enfeksiyon kapması durumunda titreme davranışını gösterebilir. Kendisini korku duyacak ve endişe etmesine neden olacak bir durumda hissediyorsa titreme davranışı vücudu sakinliğini kazanamadığı için belirebilir. Tedavi edilmezse ileri derecede anksiyeteye varacak bir duruma gelebilir. En basit neden olarak soğuk havaların etkisi buna sebep olabilmektedir.

Köpeğin Uykusunda Titreme Problemi Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeğin uykusunda titreme davranışı sonrasında gün içerisindeki hareketleri gözlemlendiğinde olumsuz bir durumdan şüpheleniliyorsa muhakkak ki bir uzmandan yardım alınmalıdır. Hareketlerindeki kısıtlık; hastalık durumu, ishal, kusma veya yüksek ateş gibi bir durum söz konusu değilse yalnızca geceleri nadiren böyle bir davranış gösteriyorsa daha basit ve korkulmaması gereken bir durum olduğunun işareti olarak görülebilir. Köpeğin yediği ağır yiyeceklerden kaynaklı olarak gece titremesi yaşaması durumu söz konusu olabilir. Besinleri değiştirilmeli daha hafif öğünlerle metabolizması sağlıklı hale getirilmelidir.

Köpeğim uykusunda titriyor, sebebi nedir konusu farklı açılardan ele alınmaya çalışıldı. Süreçte köpeğin bu durumda rahatsızlık duyuyor olabilmesi göz önünde bulundurularak bir veterinerden yardım alınmalıdır. Veterinerin önermiş olduğu antibiyotik ve ilaçlar düzenli olarak kullanılmalı, var olan rahatsızlığın giderilmesi adına önlemler alınmalıdır. Uykuda titreme problemi arka planda bir röntgen çekilerek teşhis edilmesi gereken ciddi bir hastalığın da varlığının işareti olabilir. Dışarıdan gözlem yapıldığında bu fark edilemeyebilir. Sürecin uzman bir veterinerle yürütülmesi ve sürdürülmesi önemli olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ