Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğimde Ciddi İştahsızlık Var, Nasıl Geçer?
Yazar: - 26 Aralık 2021
434
0

Köpeğimde ciddi iştahsızlık var, nasıl geçer konusu önemli olduğundan üzerinde durulmalıdır. Köpeklerde iştahsızlık belirtileri yaşamış oldukları stresli durum veya ileri derecede bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilmektedir. Tedaviye dönük sürecin başlatılabilmesi için tetkiklerin doğru bir şekilde yapılması gerekir. İştahsızlık sorununun önüne geçebilmek için alınacak önlemler daha iyi ve sağlıklı hissetmelerini sağlayacaktır.

Köpekte İştahsızlık Nedenleri Nelerdir?

Köpeğimde ciddi iştahsızlık var, nasıl geçer konusu üzerine köpek sahiplerinin belirli bir inceleme yapmaları gerekir. Ouşan iştahsızlık probleminin ana kaynağını tespit etmek çözüme yönelik yapılacakları belirlemeyi kolaylaştıracaktır. Köpeklerde görülen sindirim problemleri özellikle mide hastalıkları 1 günü aşan iştahsızlık ile kendini fark ettirecektir. Normal sürecin dışında açlık durumu gözlemleniyor ve bu süre gitgide artıyorsa bir veterinerden uzman destek almak önemli olacaktır. 

Yavru köpeklerde iştahsızlık belirtileri daha fazla yaşanabilir. Bu vücutlarında vitamin ve mineral eksilmesine ve hastalıklara karşı daha açık olmalarına neden olacaktır. Gelişim sürecinde olmalarından kaynaklı olarak yeni bir yere adapte olmaları onları zorlayabilir. Bu süreçte kaygı ve stres durumu yükselen yavru köpekler iştahsızlık problemi ile karşı karşıya gelebilir. Sindirim sisteminde yaşanan düğümlenme ve tıkanmalar bu bölgede enfeksiyon oluşmasına neden olabilecektir. Şiddetli ağrılarda beraberinde gelebilir.

Köpeklerde iştahsızlık belirtilerinin görülmesinin bir başka nedeni ise mama değişimidir. Daha kalitesiz ve düşük seviyeli bir mamaya geçiş yapmak veya daha kaliteli olsa bile sindirimini zorlandığı bir mama tercih etmek süreçte iştahsızlığın arttıracaktır. Köpeklerde yaşanan diş eti problemleri iştahsızlığa neden olabilir. Ağız sağlığının ve bakımının doğru yapılmamasından kaynaklı olarak ağrı ve acı oluşumu yemek yemelerini zorlaştıracaktır. Köpeklerde görülen enfeksiyon durumu neticesinde var olan hastalığın giderilmesi adına alınan ilaçlar, iğneler bir süre geçici olarak iştah azalmasına neden olabilir.

Köpekte İştahsızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeğin yaşamış olduğu iştahsızlık problemini giderebilmek için doğru tanının konması gerekir. Bu geçici bir süre olabileceği gibi günleri alan bir süreci de kapsayabilir. Çevre değişiminden kaynaklı olarak böyle bir problem yaşanıyorsa yeni ortamına ayak uydurmasını sağlayacak severek oynadığı eşyaları bulunulan ortama getirmek çözüme dönük bir tavsiyedir. Eve yeni gelen köpekle vakit geçirmeye çalışmak onunla belirli zaman aralıkları ile oynamak ve sevgiyi gösterebilmek sunulan güven ortamı sayesinde daha kolay iyileşmesine katkı sağlayacaktır. Süreçte sevdiği besinler verilebilir, ödül maması seviyorsa hastalık sürecinde besleme bu şekilde yapılabilir.

Köpeğimde ciddi iştahsızlık var, nasıl geçer konusuna farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Yapılan tespitler neticesinde iştahsızlık problemi 3 günü aşıyorsa tedavi sürecinde danışman bir veteriner ile süreci kontrol edebilmek gerekir. İştahsızlık problemi ile beraber aşırı derecede fazlalaşan kusma durumu, vücutta halsizlik ve enfeksiyonlar, durmak bilmeyen ishal durumu daha ciddi bir problem olabileceğine işareti olarak görülmelidir. Muhakkak ki uzman bir veteriner ile görüşmeler yapılmalı ve süreç sağlıklı bir şekilde yönetilmeye çalışılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ