Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğimde Kepeklenme Sorunu Var, Ne Yapmam Lazım?
Yazar: - 12 Ekim 2021
467
0

Köpeğimde kepeklenme sorunu var diye veteriner hekime baş vuran binlerce köpek sahibi vardır. Köpeklerin cildinde görülen kepekler ciddi sorunmuş gibi görünmeyebilir. Fakat köpeğin sağlığı açısından olumsuzluklar oluşturabilir. Köpeklerin kepeklenme belirtileri farklı cilt problemlerine sebep olabilir. 

Köpekler Neden Kepeklenir?

Köpeğimde kepeklenme sorunu var diyen köpek sahipleri öncelikle köpeğinin neden kepeklendiğini tespit etmesi gerekir;

 • Kepeklenme çoğunlukla farklı bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkan bir sorundur. Bunun için neden kepeklenme olduğunu bilmek gerekir.
 • Köpekler alerjenlere karşı hassastırlar. Köpek dışarıda gezerken açık havada bir maddeye maruz kalmış olabilir. Köpek maması değişikliğinde, köpek mamasındaki farklı bileşene tepki göstermiş olabilir. Köpeğin cildini tahriş edebilen kimyasallar mevcuttur ve köpek bu kimyasallara değmiş olabilir. Köpeklerin sabunla yıkanması ciltlerinde kuruluk oluşturur ve bu kuruluk dökülerek kepeklenmeye sebep olur.
 • Cheyletiella akarları, köpeklerin cildinin yüzey kısımlarında yaşarlar. Bu akarlar ciltte yürümesi ve deri boyunca hareket etmesi yürüyen kepek denilen kepeklere sebep olurlar.
 • Bazı bakteriyel enfeksiyonlar ve mantarlar kepeklenmeye sebep olabilir. Enfeksiyonlar, cildi kurutur ve bununla birlikte ciltte tahrişe sebep olabilirler. Bunlar kepeklenmeye yol açar. Bazen de enfeksiyonlar cilt hücrelerinin aşırı büyümesine sebep olur ve bunlar da cilt üzerinde kaymalar oluşturur. Bunlar ise kepeklenmeye yol açacak birçok mantar ve enfeksiyona sebep olabilir.
 • Eğer köpek ve köpek sahibinin yaşadığı yer kurak iklimse, havanın kuraklığı köpeğin cildinde kuruluğa sebep olabilir. Bu kuruluklar kepek olarak kendini cilt dışına atabilir.
 • Köpeklerin bağışıklık sistemindeki bozulmalar ciltte kepek oluşturmaya sebep olabilir.

Köpeklerin Kepeklenmesi Nasıl Fark Edilir?

Köpeğimde kepeklenme sorunu var diyen köpek sahipleri bazen yanlış tespitler yapabilmektedir. Bunun önüne geçmek için;

 • Köpekler kuru ve tahriş olmuş cildi sürekli kaşımak ister. Bu kaşımalar yaralara sebep olabilir. Köpekte kaşınma sebeplerinin uyuz olduğunu düşünen köpek sahipleri veteriner hekime baş vurmalıdır.
 • Hava durumundan dolayı köpeklerde kaşınma olduğunu düşünen köpek sahipleri, evlerine hava nemlendiricisi alıp durumu takip edebilirler. Nemlendiricili şampuanlar da cildin kuruluğunu alabilir.
 • Sabunla yıkanan köpeklerde kepeklenme görülüyorsa, sabunu bir süre köpeğin cildine sürmemek köpekleri rahatlatabilir. Bu durumda da köpeğin kepeklendiği anlaşılabilir.

Köpek Kepeklenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeğimde kepeklenme sorunu var diyen köpek sahipleri şu tedavi yöntemlerini uygulayabilir;

 •  Köpeğin şampuan değişikliği kepeklenmeyi azaltabilir. İçeriğinde kepek önleyici bileşenler bulunan şampuanlar tercih edilebilir. 
 • Bağışıklık sisteminde bozulma olan köpeklerde kepeklenme görülebildiği için, sorunun buradan kaynaklandığını düşünen köpek sahipleri diyetlerinde değişikliğe gidebilir. Yeterli ve dengeli bir beslenme modeli hazırlandığı zaman bağışıklık sistemi güçlenecektir ve kepeklenme probleminin önüne geçilecektir.
 • Köpeklerin ciltlerinin kuruması kepeklenmeye yol açar. Bu yüzden köpeklere özel nemlendiricilerle köpeklerin cildini nemlendirmek ciltteki kuruluğu rahatlatır. Bu rahatlık kepeklenmeyi de önler. 

Köpeğimde kepeklenme sorunu var diyen köpek sahipleri bu maddeleri uyguladıktan sonra hala kepeklenme sorununun önüne geçemediyse bir veteriner hekime baş vurmaları gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ