Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğime Süt Verebilir miyim?
Yazar: - 20 Ekim 2021
588
0

Köpeğime süt verebilir miyim konusu üzerine yapılan araştırmalarda köpeğin bazı besin öğelerine karşı hassaslık barındırdığını gösteriyor. Her hayvanın metabolik faaliyetini gerçekleştirebileceği bir mide düzeni bulunur. Bu yapı içerisinde her canlı farklı besin öğelerini ancak eritebilir ve sindirebilir durumdadır. Bu konuya damak tadı konusu da eklendiğinde köpeklerin de yemek yeme konusunda seçici ve her öğünü sindiremeyen bir metabolizmaları bulunduğu bilinmelidir.

Köpekler Süt İçebilir mi?

Köpeğime süt verebilir miyim belirli şartlar dahilinde köpeklerde süt içebilir ancak koşullar sağlandığında böyle bir durum söz konusu olabilir. Yavru köpeklerde ve yetişkin köpeklerde besin alma süreci farklılık gösterir. Bu da yeni doğan bir köpeğe yaklaşım tarzı ile yetişkin bir köpeğe yaklaşım tarzını farklılaştırır. Bazı yiyecekler hayvan bünyesinde ters etkiye sebep olabilir. Bu da ileri boyutta köpeğin huzursuz olmasına ve mide rahatsızlıkları geçirmesine sebep olabilmektedir. Farklı çeşitlerde mamalar ile beslenebilen ve bu mamaların içerisinde çeşitli vitamin ve proteinler ile takviye bulunan köpek ürünleri bulunur. Köpek mamaları uzman veterinerler tarafından da hiçbir sakıncası bulunmayan ve köpeklerin rahat ve bir şekilde yiyebildikleri, memnun kaldıkları ürünlerdendir. Piyasada kuzu etli, tavuk etli, sığır etli ve içerisinde bol vitamin ve mineral barındıran çeşitli köpek mamaları ürünü ile beraber verilebilir. Bunda belli bir sakınca görülmemektedir.

Köpeğime süt verebilir miyim özellikle yavru köpekler için merak edilen bir konudur. Pek çok kişi annesi bulunmayan ve sokakta kalmış bir yavru köpeği süt ile beslemeli miyim sorusu konusunda kafa karışıklığı yaşayabilmektedir. Süt insanlar için içerisinde vitamin, mineral ve protein barındıran bir içecek olabilir ancak köpeklerin bağışıklığı için pek de uygun değildir. İçerisinde kolostrumu adı verilen bir birleşen köpek yavrularına olumsuz olarak etkileyebilir. Böyle bir durumda süt kullanılacak olsa dahi muhakkak ki bir veterinerden kullanılacak sütün köpeğe uygun olup olmadığına dair bilgi alınması gerekir.

Köpeğe Süt Verilmeye Ne Zaman Başlanır?

Köpeğime süt verebilir miyim  köpeğe süt vermenin belirli bir yaşı bulunur. Bu çocukluk evresinde, yetişkinlik evresinde farklı süreçleri içerir. Yeni doğmuş bir köpek için düşünüldüğünde süt içmesi sağlıklı değildir ve tavsiye edilmez. Böyle bir durumda köpeğe dışarıdan verilecek inek sütü onda mide rahatsızlıklarına yol açabilir. Yavru köpek büyümeye başladıktan sonra yaklaşık 4 ve 5 ayında süt tüketebilir bir duruma gelir. Elbette ki burada önemli olan sütün yanında çeşitli mamalar da verilerek sürecin desteklenmesidir.

Fazla miktarlarda tüketilen ve özellikle içerisinde inek ve keçi sütü barındıran içerikteki süt ürünleri köpek için sindirilmesi zor ve alerjik bir etkiye sebep olabilir. Bununla beraber başlangıçta sürekli olarak verilen süt ürünü köpekte ilerleyen süreçte farklı hastalıkların oluşmasına sebep olabilmektedir.

Süt Köpeklere Zarar Verir mi?

Köpeğime süt verebilir miyim sütün içerisinde laktoz maddesi bulunur. Bu laktoz mide tarafından sindirilmenin güç olduğu bir içeriğe sahiptir Bu sebeple uzman veterinerler tarafından önerilen şey şudur ki; köpeklerin midesi sütün içerisinde bulunan laktozu kaldırabilecek bir mekanizmaya sahip değildir. Metabolik olarak huzurlu ve rahat bir konumda olabilmeleri için sütten uzak durulmasının daha doğru olduğunu savunmaktadırlar. Bu yönüyle düşünüldüğünde sütün köpeğe zarar verebilecek bir yanı olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bir köpek için uygun mamalar ile beslenmesi süt tüketiminden daha büyük uygunluk gösterir. Sindirim problemi yaşayabilecekleri için köpeklerin süt içmesi halinde mide rahatsızlıkları ve kusma davranışı göstermeleri mümkündür.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ