Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğime Vitamin Takviyesi Verebilir miyim
Yazar: - 06 Aralık 2020
404
0

Köpeklerde beslenme düzeninin önemli bir parçası olan vitaminlerin uygun dozlarda verilmesi gerekiyor. Diyet ve beslenme programı her zaman önem taşıdığından vitamin kullanırken insanlarda herhangi bir tereddüt oluşmaz. Fakat köpeklerimize vitamin verirken son derece dikkat etmemiz şart. Eğer ‘köpeğime vitamin takviyesi verebilir miyim’ gibi bir soru kafanızı kurcalıyorsa, yazımızın devamını takip etmenizi öneriyoruz.

Köpeğime Vitamin Vermek Mantıklı mı?

Elbette sevimli dostunuza vitamin verebilirsiniz. Fakat sadece köpekler için hazırlanmış vitaminlerden yararlanmanız gerekmektedir. Evcil hayvanlara yönelik vitamin satışı yapan yerlerden bu ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca vitaminler köpekler için uygun olsa da günlük olarak vermeniz sakıncalı olabilir. Çünkü vitaminler sadece gerektiğinde kullanılması gereken maddelerdir. Vitaminleri aşırı dozda alan köpekler ise pek çok sağlık sorunuyla karşılaşabilir. Zaten gün içinde tükettiği mamalarda ihtiyaç duyulan vitamin ve mineraller yer alacağından ekstra vitamin takviyesi vermek mantıksız olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Köpeğe Ne Zaman Vitamin Verilmeli?

Eğer köpeğiniz ev yapımı gıdaların yer aldığı bir beslenme programına sahipse bazen ek vitaminlere ihtiyaç duyabilir. Çünkü köpek sahipleri onların dengeli beslenip beslenemediğinin tam anlamıyla farkında olmayabilir. Ayrıca köpeğin organlarının sorunsuz çalışması adına vitaminle desteklenmesi gerekir. Uzmanlar, evcil köpekler için satışa sunulan hazır mamalarda yeteri kadar vitamin olduğunu da aktarmaktadır.

Köpeğime vitamin takviyesi verebilir miyim sorusunun yanıtları farklı olabilir. Bazen hasta olması bazen de çok zayıf durumda olması nedeniyle vitamin alması gereken köpek dostlarımızın yaşadığı probleme göre vitamin tüketmesi önemlidir. Vitamin kompleksleriyle ilgili mutlaka veterinere danışmalı ve onay almalısınız.

Köpeğim Hasta, Vitamin Vermem Gerekir mi?

Vitaminlerin farklı kullanım amacı vardır. Ayrıca farklı bileşenlerle oluşturulmuştur. Örnek olarak yaşlılık döneminde B1 vitamini kullanılırken, sinir sorunlarının tedavisinde B vitamini tercih edilir. Köpeğinizin yaşam kalitesinin artması adına kullanmanız gereken vitaminlere bazen gerek duyulmaz. Çünkü köpeğinize aldığınız mamalar yüksek kaliteli mama kategorisindeyse ekstradan vitamin vermeniz şart değildir.

Günümüzdeki bazı vitaminler insanlar için üretilmiştir ancak köpeklerin de kullanımına izin verilmiştir. Balık yağları, probiyotikler, eklem vitaminleri ve multivitaminler için uygun dozu belirleyerek gerekli aksiyonu alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ