Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğimi Doğacak Bebekle Nasıl Tanıştırabilirim?
Yazar: - 24 Mayıs 2021
276
0

Köpek sahiplenenler, eşleriyle beraber dünyaya bir çocuk getirme kararı almadan önce bazı süreçleri düşünebilir. Bunlardan en önemlisi de köpeğin doğacak bebeğe nasıl alışacağıdır. Elbette bu konuda mantıklı endişeler taşıyabilirsiniz. Yeni doğacak olan bir bebek için hazırlıklara devam ederken ilk 6-12 ay boyunca tüm ilgiyi bebeğinize göstermeniz gerekecek. Peki köpeğinizle bu süreçte nasıl ilgilenmeniz gerekiyor, yeni doğacak bebeğinizi köpeğinizle nasıl tanıştırmalısınız?

Köpeğimizi Bebeğimizle Nasıl Tanıştırmalıyız?

Bu konuda dikkat etmeniz gereken ilk şey, köpeğinizin itaat eğitimlerinin başarıyla tamamlanıp tamamlanmadığını bilmektir. Çünkü bebeğiniz dünyaya gözlerini açtığında eğitim süreçlerine gereken önemi gösteremeyebilirsiniz. Yine bu heyecanlı süreçte hem bebek hem de köpeğiniz için uyum sorunu yaşamamak adına eğitimleri önceden tamamlamanız gerektiğini söylemekte yarar var.

Doğacak bebeğinize alan oluşturmadan önce patili dostunuzun kendine özel bir alanı zaten olmalıdır. Köpek kıyafetleri, oyuncakları ve yatağının belirli bir düzende kurulmuş olması gerekir. Bunun dışında bebeğiniz için önceden hazırlamış olduğunuz odada patili dostunuzun zaman geçirmesine izin vermeniz gerekiyor. Bu sayede köpeğiniz değişimlere uyum sağlamaya başlayacaktır.

Sizlere bu süreçte bir önemli tavsiye daha paylaşıyoruz; Köpeğinizi gezdirirken henüz doğmamış olan bebeğinizin arabasıyla yani bebek arabasıyla beraber dışarıya çıkabilirsiniz. Bu durum alışma sürecini ciddi anlamda hızlandıracaktır.

Sıraladığımız bu seçeneklere dikkat ettiğinizden emin olduktan sonra bebeğinizi eve getirdiğinizde ilk tanışmayı kısa süreyle gerçekleştirin. Çünkü köpekler aslında meraklı canlılardır. Bebeği daha yakından görmek için ani hareketlerde bulunabilir. Sizler bebeği kucağınıza aldıktan sonra yere oturabilir ve köpeğin de yanınıza gelmesine izin verebilirsiniz. 3-4 gün boyunca aynı davranışı sürdürmeli ve köpeğinizin artık bebeğinizi tanımasını sağlayabilirsiniz.

Bu hareketlere başvururken elbette temkinli olmanızda yarar var. Ancak köpeğiniz bebekle ne kadar çok vakit geçirirse, arkadaşlıkları o kadar sağlam bir temele inşa edilmiş olacaktır. Kontrollü bir şekilde vakit geçirmelerini sağlayabilir ve bir süre sonra doğrudan etkileşim kurmalarına izin verebilirsiniz. Aslında çok da zor olmayan bebeği köpeğe alıştırma sürecinin biraz zaman alabileceğini unutmayın. Ancak bu zaman aralığı genelde 1-2 hafta olarak düşünülebilir. Sonrasında köpeğiniz yeni aile üyesini belki sizden daha çok sevecek ve her an yanında olmak isteyecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ