Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğimi Uzun Saatler Yalnız Bırakabilir miyim?
Yazar: - 02 Mayıs 2022
481
0

Köpeğimi uzun saatler yalnız bırakabilir miyim sorusu daha çok seyahatlere giden kişiler tarafından merak edilir. Bu seyahatler uzun süreli olduğu zaman köpeklerin ruh halinde ve psikolojisinde meydana gelen değişiklikler köpek sahipleri tarafından bilinmelidir. Kediler evde mama ve suları olduğu müddetçe yalnız kalabilen canlılar olarak bilinir. Fakat köpeklerin evde mama ve su bulunsa da daha farklı ihtiyaçları vardır.

Köpek En Fazla Ne Kadar Yalnız Bırakılmalıdır?

Köpeğimi uzun saatler yalnız bırakabilir miyim diye bakıldığı zaman bu durum köpekten köpeğe göre değişiklik gösterse de köpeğin uzun süre yalnız kalabilmesi için bu duruma alışkın olması gerekir. Yani köpeğin bu durumda eğitilmiş olması şarttır. Çünkü köpekler sahiplerine oldukça bağlıdır. Aynı zamanda oldukça sosyal varlıklardır. Sahipleri tarafından yalnız bırakıldıkları zaman kendilerini terk edilmiş olarak hissederler. Bu durumda strese girebilirler. Fakat bir kişinin tüm gün evde olup köpekle vakit geçirmesi mümkün değildir. Bu nedenle aslında köpekler sahiplerinin evde gitmelerine alışkındır. Önemli olan ne kadar uzak kaldığıdır. 

Bununla birlikte köpeğin ne kadar yalnız kalabileceği yaşıyla alakalıdır. Yavru köpeklerin daha çok bakıma ve sevgiye ihtiyaçları olduğu için sahipleriyle daha fazla zaman geçirmelidir. Ne kadar az süre yalnız kalırsa onlar için o kadar iyi olur. Köpeğin yalnız kalma süresi sahibiyle arasındaki ilişkiyle de alakalıdır. Uzun süre sahiplenilmiş olan bir köpek, giden sahibinin geri döneceğine emindir ve bu konuda içi rahattır. Bu sebeple daha uzun yalnız kalabilir. Fakat köpek yetişkinken sahiplenildiyse yalnız kalma duygusuna daha zor alışır. Yetişkin köpeklerin geçmişinde genelde terk edilme vardır. Bu nedenle uzun süre yalnız kaldıkları zaman kendini terk edilmiş hisseder, üzülür ve korkar. 

Veteriner hekimler genel olarak köpeklerin yavru ya da yeni sahiplenildiği zaman 3- 4 saat yalnız bırakılmasının yeterli olacağını söylemektedir. Bu şartları sağlayacak bir hayat tarzına sahip olmayan kişilerin köpek sahiplenmesi önerilmemektedir. Normal şartlar altında ise bir köpek evde maksimum 8 saat yalnız kalmalıdır. Özellikle köpeği dışarı çıkaracak birinin olmaması, mama ve su getirecek birinin olmaması köpek için travma oluşturacak bir durumdur. Bu nedenle köpeğe eğitim verilmediği takdirde çok uzun süre yalnız bırakmak önerilmez.

Çok Yalnız Bırakılan Köpekte Görülen Etkiler

Köpeğimi uzun saatler yalnız bırakabilir miyim denildiği zaman ortalama olarak en fazla 8 saat olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir. Fakat aksi bir hal oluşturulduysa ve köpek 8 saatten daha fazla yalnız kaldıysa köpeklerde birtakım davranış sorunları gözlemlenebilir. Evde yalnız kalan köpek hem sıkıntıdan hem de yalnız kalma stresinden kapıları, ayakkabıları ve evdeki eşyaları kemirmeye başlar. Köpekler evde çok yalnız kalırsa komşuları rahatsız edecek kadar çok havlamaya başlar. Bunlar dışında köpek psikolojik sorunlar da yaşayabilir. 

Köpek uzun süre yalnız kaldığı zaman suçluluk duygusu, terk edilme korkusu, stres, depresyon, endişe, istenmeme düşüncesi gibi olumsuz ruh hali içerisine girer. Bu sorunların yarattığı fizyolojik sıkıntılar da bağırsak florasında ya da vücudun diğer sistemlerinde sorunlar yaşanmasıdır. Özellikle köpeğin idrarını ve dışkısını yapmaması sindirim sistemine oldukça zarar veren bir durumdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ