Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğimin Ağzı Çok Kokuyor, Tedavisi Var mı?
Yazar: - 21 Aralık 2021
474
0

Köpeğimin ağzı çok kokuyor, tedavisi var mı sorusu için farklı etmenler bulunur. Köpeklerde ağız kokusu sorunu köpeğin cinsini ve ırkına göre yaşanabilen bir problemdir. Öyle bir durumun oluşmasına neden olabilecek problemler fark edildiğinde ve tedavi sürecine yönelik önlemler alındığında sağlıklı bir ağız yapısı elde edilebilecektir.

Köpeklerde Ağız Kokusu Neden Olur?

Köpeğimin ağzı çok kokuyor, tedavisi var mı sorusu üzerine bu tarz bir sebebin oluşmasına neden olan etkiler tespit edilmelidir. Ağız bölgesinde oluşan ve gitgide daha kötüleşen bir kokunun fark edilmesi ağız bakımının doğru yapılmamasından kaynaklanabilir. Sık görülmeyen bu durumun nedenlerinden birisi köpeğin enfeksiyon geçirmiş olmasından kaynaklı olarak böyle bir yan etki göstermiş olduğu düşünülmektedir. Genellikle kulaklarının yapısal şeklinden kaynaklı olarak enfeksiyon problemi oluştuğunda böyle bir durumla karşılaşılır. Kulakta oluşan enfeksiyonun giderilebilmesi adına öz bakımını düzenli ve doğru bir şekilde yaparak sorun ortadan kaldırılabilir. Yeni yeni diş çıkarmaya başlamış olan bir köpeğin ağzında koku oluşumu gözlenebilir. Sindirim sistemi ile problemi bulunan böbrek ve ciğer rahatsızlıkları olan bir köpek etrafa dayanılmaz bir koku bırakabilir.

Bazı durumlarda köpekte oluşan ağız kokusu dayanılmaz bir hal alabilir. Bu arka planda daha büyük bir hastalığın var olduğunun ve gitgide durumunun kötüleştiğinin bir göstergesi olarak kabul edilmelidir. Köpeklerin cildi bazen hassaslık gösterebilir. Mikrop ve bakterilerin oluşumuna neden olabilecek cilt enfeksiyonları genellikle göz bölgesinde sulanma ve kaşıntı ile kendini belli eder. Cilt enfeksiyonundan kaynaklı olarak ağız kokusu meydana gelebilir. Köpeklerde ağız kokusuna neden olan bir başka sebep ise ağız ve diş sağlığının düzenli yapılamıyor oluşudur. 

Nefesinden kaynaklı olarak ağız bölgesinde kötü bir koku meydana gelebilir. Yapılan incelemeler doğrultusunda 3 yaşını doldurmuş olan bir köpeğin diş sağlığı ile ilgili problemler yaşamasının olası olduğu yönündedir. Tespitler doğrultusunda diş eti iltihabına hazır bir ağız yapısı bulunan köpeklerin düzenli olarak ağız bakımının sağlanması, diş ve diş etine yönelik hastalıklar bulunuyorsa tedavisine yönelik bir çözüm yolu aranması gerekmektedir. Bu süreçte beslenmek için kullanılan yiyeceklerde ağız kokusunun oluşumuna neden olabilir. 

Köpeklerde Ağız Kokusu Nasıl Önlenir?

Köpeklerde görülebilen ağız kokusu problemi sağlık açısından ileride önlenemez rahatsızlıklara neden olabilir. Bu nedenle muhakkak ki bir veteriner muayenesinden geçirilmelidir. Tedavi sürecine yönelik olarak kedinin ağız kokusundan şikayeti bulunan kişilerin düzenli olarak ağız bakımına yapması dişlerini fırçalaması gerekmektedir. Daha düzenli ve sağlıklı öğünlerle beslenme şekli yeniden düzenlenebilir.

Köpeğimin ağzı çok kokuyor, tedavisi var mı konusu farklı açılardan incelenmeye çalışıldı. Ağız kokusu problemine neden olabilecek faktörler ortaya konularak asıl teşhisin yapılabilmesi ve doğru tedavi yönteminin belirlenebilmesi için bir veterinerden randevu alarak kontrolden geçmek gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ