Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğimin Ağzı Kokuyor, Ne Yapmalıyım?
Yazar: - 15 Temmuz 2021
629
0

Köpeklerde ağız kokusu aslında her patili sahibinin karşılaştığı durumlardandır. Ağızlarını hızlıca kapatıp açmaları durumunda bile sizi rahatsız edebilecek bir koku yayabilen patili dostlarımız için elbette almamız gereken bazı tedbirler vardır. Ancak köpeklerde ağız kokusunu bazı nedenleri de bulunuyor. Hijyen sorunları, şeker veya böbrek hastalığı, ağız kokusunun başlıca nedenleri arasındadır. Ayrıca 3 yaşından önce köpeklerdeki diş çıkarma sürecinin de ağız kokusunu beraberinde getirdiği unutulmamalıdır.

Köpeklerde ağız kokusunun bir diğer nedeni, diş plaklarında oluşan ve temizlenmeyen bakterilerdir. Biz insanlarda olduğu gibi köpeklerin diş yapısında da bakteri sorunları ortaya çıkabilir. Bakterilerin çoğalmasıyla beraber diş plaklarında tükürükler katılaşır ve birikir. Bu durum diş iltihabı ile kanamayı beraberinde getirirken ciddi bir ağız kokusu da eşlik eder. Şimdi sizlere köpeklerde ağız kokusu hakkında biraz daha detaylı bilgiler aktarmaya devam edelim.

Normal Şartlarda Köpeklerin Ağzı Temiz mi?

En az biz insanlar kadar köpeklerin de ağız içinde çok sayıda organizma bulunmaktadır. Buna ek olarak diş ve diş etlerinde renk değişimine sebep olan bazı hastalıklara yakalanmaya meyilli olan köpeklerin tükettiği yiyecekler veya hijyen durumu da ağız temizliğinde önemli bir etkendir. Normal şartlarda köpeklerin ağız bakımı düzenli olarak yapılmalıdır. Elbette köpeğiniz gün içinde sürekli yüzüyü yalayabilir ve bu durum sizi korkutabilir. Ancak düzenli bir şekilde ağız bakımı yapacağınız köpeklerin ağzı ve dişleri her zaman temiz kalacaktır.

Köpeklerde Ağız Kokusu Normal mi?

Köpeğinizin ağız kokusunun normal olup olmadığını anlamak çok kolaydır. Ağzını açtığınız zaman hafif bir kokuya maruz kalıyorsanız mutlaka veteriner hekim kontrolünün yapılması gerekir. Ayrıca düzenli ağız bakımı yapmanıza rağmen köpeğinizin ağzından rahatsız edici kokular gelmeye devam ediyorsa bu durum bir hastalığın başlangıcı olabilir. En çok da mide ve böbreklerle ilgili sorunlar yaşayabilen köpeklerde diğer organların da ağız kokusuna sebebiyet verdiğini söyleyebiliriz.

Köpeklerde Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Köpeklerde ağız kokusunu engellemek için öncelikle ağız bakımına dikkat edilmesi gerektiğini unutmayın. Köpekler diş fırçalanmasından hoşlanmasa da haftada 2-3 defa bu işlemi yapmanız gerekiyor. Ancak köpeklerin dişini fırçalardan bizim kullandığımız macunları değil, onlar için özel olarak üretilen diş macunlarını tercih etmeniz şarttır. Bu sayede ağız kokusunu tamamen olmasa da hissedilir bir düzeyde engelleyebilirsiniz.

Patili dostlarımızın ağzı, yemekten sonra da kokabilir. Yani yaş mama tüketimi sonrasında bu problemle karşılaşabilirsiniz. O yüzden kuru mama tüketmesine ve yemek sonrası su içmesine özen göstermeniz gerekiyor. Sıcak yaz aylarında ağız kokusu daha fazla yaşanabileceğinden bol bol su tüketmelerine imkan sağlamanızda yarar var.

Son olarak diş plaklarındaki bakteri sorunlarının da ağız kokusuna neden olacağını söylemiştik. Bu sorunu engellemek için kaliteli oyuncakları tercih etmeniz gerekir. Çünkü kemik ve buna benzer oyuncaklar dişlerde tükürük biriktirir ve dişlerin temizlenmesini sağlar. Günümüzde birçok köpek oyuncağının diş ve diş eti sağlığını desteklediği bilinmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ