Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğimin Dudağında Yara Çıktı, Nasıl Geçer?
Yazar: - 17 Ocak 2022
1.767
0

Köpeğimin dudağında yara çıktı, nasıl geçer konusu ciddiye alınması gereken ve hemen veteriner hekime bildirilmesi gereken bir durumdur. Köpeklerin ağzında tahriş gibi dışarıdan etkiler yüzünden çıkan yaralar dışında belirli hastalıkların yan etkisi olarak da dudak yaralanmaları oluşabilir. Bu sebeple ilk olarak yaralanmalarının nedeni teşhis edilmeli ve görülen hastalığın tedavisi yapılmalıdır.

Köpeklerde Ağız ve Dudak Yaralanmaları

Köpeklerin ağzının içerisinde ya da dudağının üzerinde çeşitli lezyon, yumru ya da yaraların fark edilmesi oldukça endişe veren bir durumdur. Bu yaralar aynı zamanda dil üzerinde ve diş etlerinde de görülebilir. Bu yaraların sebebi çok küçük nedenler de olabilir aksine büyük otoimmün hastalıklar sonucu da oluşabilmektedir. Ağızda herhangi bir yara görüldüğü zaman ilk başta endişe etmeye gerek yoktur. Köpek beslenirken ağzını yırtan bir davranışta bulunması gibi durumlar da yaraya yol açabilir. Fakat köpeğin dudağında görülen yara bir süre sonra düzelmezse ve daha kötüye gidebilirse bu durumda veteriner hekime gösterip tedavi edilmesinde fayda vardır.

Köpeğimin dudağında yara çıktı, nasıl geçer konusunda köpeğin ağzında yaranın neden oluştuğu bilinmelidir. Köpeğin dudağında yara çıkmasının nedenleri şunlar olabilir;

  • Diş hastalıkları ya da diş eti lezyonları sonucunda ağız ülseri oluşabilir.
  • Bazı köpek cinslerinde derinin aşırı kıvrımları nadiren de olsa tahriş ya da ülsere sebep olabilir.
  • Diş eti, boğaz, dil ya da dudaklarda gelişen oral tümörlere Oral Papilloma Virüsü neden olabilir. Genelde bağışıklık sistemi düşük olan köpeklerde ya da 2 yaşın altında olan köpeklere etki eder.
  • Lenf düğümlerinde, dil, dudak ve diş etlerinde iyi ya da kötü huylu tümörlerin oluşması dudak ve çevresinde yaraların çıkmasına neden olabilir.
  • Küçük bir tümör görünümlü ya da diş eti dokusunun anormal büyümesi dişeti hiperplazisinin olduğunu gösterebilir. Genelde bu rahatsızlık iyi huyludur. Fakat veteriner hekimler bu durumun kanserleşmeye neden olmaması adına kontrol amaçlı biyopsi yapmalıdır.
  • Böbrek hastalığı olan köpeklerin ağız ve dudak çevresinde yaralanmalar ve tahrişler görülebilmektedir. Böbrek yetmezliği belirtileri arasında bulunur.

Köpeklerde Dudak Yaralanmasının Tedavisi

Köpeğimin dudağında yara çıktı, nasıl geçer konusunda ilk olarak yaranın nedeninin detaylı bir şekilde araştırılması önemlidir. Köpeğin dudağında çıkan yaranın neyden dolayı tespit edildikten sonra bu amaca yönelik bir tedavi uygulaması yapılmalıdır. Yanlış tedaviler köpeğin hastalığını daha da ileriye taşıyabilir. Bu konuda dikkatli olmakta fayda vardır. Özellikle köpek sahipleri pet shoplardan aldıkları merhem ya da ilaç gibi ürünleri köpeğin yarasına sürmemelidir. Eğer dudakta kötü huylu bir oluşum varsa bu durumu daha kötüye götürebilir. Bu nedenle köpeklerin veteriner hekimleri tarafından detaylı tetkik alması gerekir. Hastalık sonucunda oluştuğu düşünülen lezyonlardan ise biyopsi alınır. Bu ise dudağın üzerinde çıkan yaranın neden olduğunu kesin belirleyen bir izlem yöntemidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ