Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğimin Karnında Sarkıklık Var, Sebebi Ne Olabilir?
Yazar: - 31 Aralık 2021
391
0

Köpeğimin karnında sarkıklık var, sebebi ne olabilir sorusu bu durumla karşılaşan her köpek sahibini endişe eden bir durumdur. Sarkıklık sonradan ve biranda ortaya çıktıysa nedeni araştırılmalı ve tedavisinin asla geciktirilmemesi gerekir.

Köpeklerin Karnındaki Sarkıklık

Köpeğimin karnında sarkıklık var, sebebi ne olabilir diye endişelenen kişiler ilk olarak köpeğin sindiriminde bir problem var mı diye bakmalıdır. Köpeklerin evde yedikleri bazı besinler yüzünden bozukluklarla karşılaşılabilir. Sindirim sistemi bozukluğunu anlamak için köpeklerde ishal ya da kusma belirtileri olup olmadığını bakmak gerekir. Eğer ishal ve kusma çok fazlaysa bir an önce veteriner hekime götürmek gerekir. Sindirim bozukluğunun çok ilerlemesi sonucunda da köpeklerin karınlarında sarkıklık oluşabilir. 

Sindirim bozukluğu yaşayan bir köpek veterinere götürülmediği takdirde daha kötü belirtiler ortaya çıkabilir. Özellikle sindirim bozukluğu yaşayan köpekler ishal ve kusma dışında iştahta azalma buna bağlı olarak da kilo kaybı yaşanabilir. Bu ani kilo kayıpları da köpeklerin karınlarındaki sarkıklığı oluşturacaktır. Mide guruldaması, mide gazı, ani aktivite kaybı gibi davranışlar da köpeklerin sindirim sistemi bozukluğuna sahip olduklarını belli eden belirtilerdir. 

Köpek çok yaşlanmışsa ve yaşlılığa bağlı bazı hastalıklar görülüyorsa da karınlarında sarkmaya olabilir. Hastalıkların yan etkilerinden biri ani kilo kayıpları olduğu için sarkmaların oluşması normal olarak görülmelidir. Fakat hastalık da köpeği çok olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle köpek karnında sarkma görüldüğü zaman kesinlikle bir veteriner hekime başvurmak ve tedavisinin bir an önce yapılmasına başlanmalıdır. 

Veteriner hekimler sağlığın yeniden ve hızlı bir şekilde kazanılması için köpeğe ilaç yazabilir. Köpeğin kullandığı mamadan farklı bir mama da verebilir. Yeni mama içerisinde köpeğin eksikliğinin görüldüğü vitamin ve mineraller bulunacaktır. Köpeklerin bağırsağında gelişen hastalıklar da mamaların içeriğindeki besin öğeleri sayesinde düzelecektir. Bu mamalar dışında köpeklere vitamin ve mineral takviyeleri de verilebilir. Bunların düzenli kullanılması sonucunda da köpeğin sağlığının yeniden düzeldiği görülecektir.

Sindirim Bozukluklarının Nedenleri

Köpeğimin karnında sarkıklık var, sebebi ne olabilir konusunun cevabı daha çok sindirim bozukluğu olduğu için bu bozukluğa neden olacak etmenlerden uzak durmak gerekir. Aşağıda sindirim bozukluğu nedenleri sıralanmıştır;

  • Midede tahriş ya da yangı olabilir.
  • Bir besine karşı vücut tarafından olumsuz reaksiyonlar gelişmiş olabilir. Köpeğin alerjisi olduğu bir besini yemesi sonucunda da sindirim bozukluğu gelişmiş olabilir.
  • İnce bağırsak da aşırı bakteri üremesi ya da ince bağırsak da yani görülmesi sindirim bozukluğunun nedeni olabilir. 
  • Dışkıda çok fazla mukus ya da kan görüldüğü zaman dikkat etmek gerekir kalın bağırsakta bir yangı olduğu ve ishale yol açtı görülür. Bu da sindirim bozukluğunun bir sebebi olabilir. 
  • Köpeklerin pankreasında herhangi bir hastalık gelişmesi sindirim sistemlerinin bozulmasına neden olabilir. Burada köpeğe yeterli olacak miktarda sindirim enzim üremiyor anlamına gelir. Yetersiz enzim de sindirim sistemini bozar.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ