Köpeklere Dair Her Şey
Köpeğinizin Siz Yokken Sıkılmaması İçin Yapabilecekleriniz
Yazar: - 15 Mayıs 2022
310
0

Köpeğinizin siz yokken sıkılmaması için yapabilecekleriniz aslında oldukça önemlidir. Kediler genel olarak evde bir süre tek başına idare edebilirler. Fakat köpekler sahiplerine ya da ailelerine çok bağlı canlılardır. Bu nedenle evde sevdikleri kişiler olmadığı zaman çok fazla sıkılabilirler. Sıkılmamaları için ve yalnızlık hissinin oluşmaması için yapılabilecek bazı öneriler de vardır.

Özel Oyuncaklar

Köpeklere özel olarak satılan pek çok oyuncaklar vardır. Fakat bu oyuncakların köpeği meşgul ettiğinden emin olmak gerekir. Tek tip oyuncak yerine birden fazla ilginç oyuncağının olması da önemlidir. Bu sayede evde hiç kimse yokken kendi kendilerine eğlenerek zaman geçirebilirler. Farklı oyuncaklara geçerken zamanın nasıl gittiğini de hissetmezler. Oyuncaklar genel olarak çiğneme oyuncakları olarak seçilmelidir. Böylece ayrılık kaygısı da giderilebilir.

Ödül Avı Düzenlemek

Köpek en çok nerede zaman geçiriyorsa buralara kuru mama ya da ödül mamaları saklanabilir. Köpekler gelen kokuları takip ederek av bulmaya çalışırmışçasına mamaya ulaşmaya çalışır. Köpeklerin avcı içgüdüleri olduğu için bu durumdan çok keyif alırlar. Ödüller evden çıkmadan hemen önce saklanmalıdır. Bu sayede köpek evden giden sahibine çok üzülmez.

Televizyonu Açık Bırakmak

Köpeğiniz siz yokken sıkılmaması için yapılabilecekleriniz arasında bir diğeri de televizyonu açık bırakmaktır. Köpekler televizyon açık olduğu zaman buraya odaklanarak zaman geçirebilirler. Hem evde tamamen sessiz bir ortam oluşmamış olur. Bu durumda köpek kendini de yalnız hissetmeyecektir. Televizyonda açık olan kanal hayvanlarla ilgili olursa eğer köpeğin daha çok dikkatini çekecektir.

Su Çeşmesi Almak

Su çeşmesi neredeyse her köpeğin eğlendiği bir oyuncak olabilir. Hayvanlar için özel olarak tasarlanmış olan su çeşmeleri mevcuttur. Su çeşmeleri hem köpekler için taze ve temiz su kaynağı olacaktır hem de hareketli olduğu için köpeği eğlendirecektir. Su çeşmesini seyretmek bile köpeğin zamanının hızlı geçmesini sağlar.

Girintili Çıkıntılı Olan Oyuncaklara Fıstık Ezmesi Sürmek

Köpeğin çıkıntılı oyuncağına doğal bir fıstık ezmesi bulamak da köpeklerin uğraşabileceği aktivitelerden biridir. Bu da tıpkı ödül mamalar gibi evden çıkmadan önce yapılmalıdır. Köpekler fıstık ezmesine bayıldığı için oyuncağın her yerinde kalan ezmeyi yemek ister. Bu da oldukça uzun zaman geçirmesini sağlar.

Pencerenin Yanında Alan Oluşturmak

Tıpkı televizyonda olduğu gibi köpekler dışarıda hareket eden şeyleri izlemekten oldukça keyif alırlar. Bu nedenle sevdikleri bir battaniye ya da yastığı pencerenin kenarına koyarak dışarıyı seyretmesi sağlanabilir. Böylece uzun süre yalnız kalmaktan daha az sıkılacaktır.

Bakım Merkezine Yazdırmak

Sosyal köpekler evde tek başına kaldığında ne yapılırsa yapılsın canı çok sıkılabilir. Bu gibi durumlarda diğer hayvanlarla iç içe olması adına bakım merkezlerine yazdırılabilir. Sahibin evde olmadığı zamanlarda bu merkezlerde köpek zaman geçirebilir.

Arkadaş Edinmek

Köpek evde tek başına sıkılıyorsa bir evcil hayvan daha edinerek onun tek kalması önlenebilir. Anlaşabileceği bir kedi ya da köpek türü sahiplenebilir. 

Köpek Gezdirici Tutmak

Köpeğiniz siz yokken sıkılmaması için yapılabilecekleriniz arasında köpek gezdirici tutmak da bir çözüm yöntemi olabilir. Köpek evde yalnızken onu dışarıya çıkararak gezdirecek insanlar bulunur. Bu meslekten keyif alan güvenilir bir köpek gezdirici tutulursa köpek tek başına sıkılmayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ