Köpeklere Dair Her Şey
Köpek Alerjisi Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Var mı?
Yazar: - 11 Temmuz 2021
636
0

Köpekler de bizler gibi alerjik sorunlar karşılaşabilmektedir. Öncelikle köpekler yabancı maddelere karşı duyarlı olabilir. Evcil hayvanların çoğunda bu durum gözlemlenebilir. Bu yazımızda sizlere köpek alerjisi belirtileri nelerdir, tedavisi nasıldır gibi soruların yanıtlarını aktarıyor olacağız.

Köpek alerjisi belirtilerinden önce tanımsal olarak köpek alerjisinin ne demek olduğunu aktaralım. Köpek alerjisi, köpeklerin idrarında, kılında ve tükürüğünde bulunur. Evde yaşayan köpeklerde daha çok görülen alerji durumu aslında tüm köpek türleri için geçerlidir. Her bireyin maruz kaldığı alerjenlere ve hassasiyete göre farklı belirtiler ortaya çıkabilir.

Maddeler Halinde Köpek Alerjisi Belirtileri

Köpek alerjisi belirtileri maddeler halinde;

  • Deride döküntü
  • Göğüs sıkışması
  • Hırıltılı nefes alıp verme
  • Öksürük
  • Nefes darlığı
  • Burun akıntısı
  • Burunda tıkanma
  • Hapşırma
  • Burun tıkanıklığı nedeniyle yüzde ağrı şeklinde sıralanabilir.

Köpek Alerjisi Teşhisi

Köpeklere karşı alerjisi olduğunu düşünen bireyler mutlaka alerji uzmanı doktorlara başvurmalıdır. Bu süreçte uygulanacak cilt testi ile köpek alerjisi teşhisi rahatlıkla konulabilir. Cilde az miktarda köpek alerjeni bırakılarak uygulanan bu test sonrasında kızarıklık ve şişlik yaşanırsa, alerjiniz var demektir.

Köpek Alerjisi Tedavisi Var mı?

Köpek alerjisi tedavisi için öncelikle bireysel anlamda bazı değişikliklere yapmanız gerekiyor. Doktorunuz bu süreçte kullanmanız gereken bazı ilaçlar da reçete edebilir.

Köpeklere karşı alerjisi olan bireylerin her şeye rağmen köpek beslemek istemesi durumunda, bahçede özel bir yuva yapmasını öneriyoruz. Bahçesi olmayan ve evde beslemek zorunda olanlar ise yatak odasının kapısını sürekli kapalı tutmalıdır. Bu sayede alerjenlere maruz kalma riski ortadan kalkar. Öte yandan köpeğin ev içinde gezebileceği alanları birkaç oda ile sınırlandırmalı ve yüksek verimli hava temizleyicileri kullanarak yatak odanızı hijyen tutmalısınız.

Patili dostunuzun tüylerinin çevreye aşırı miktarda dökülmesini engellemek adına düzenli olarak fırça ve taraklarla köpeğinizi taramalısınız. Köpek bakımı sırasında bu işlemi alerjisi olmayan birinden destek alarak yapabilirsiniz. Son olarak köpeğinizi haftada en az 1 kez yıkamalı ve özel köpek şampuanı kullanmalısınız. Bu sayede köpeğinizin tüy dökme sorunu azalacak ve sizin de alerjenlere maruz kalma seviyeniz minimuma inecektir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ