Köpeklere Dair Her Şey
Köpek Anksiyetesi Nasıl Giderilir?
Yazar: - 15 Haziran 2022
357
0

Köpek anksiyetesi nasıl giderilir konusu özellikle sadık ve sahibine bağlı olan köpek sahiplerinin merak ettiği konular arasında yer alır. Çünkü normalde köpek anksiyetesi olarak bilinse de köpekler ayrılık kaygısı yüzünden bu kaygı onlarda görülür. Ayrılık kaygısının çözümü de aslında vardır. Köpeğin anksiyetesinin olup olmadığını bilmek için onu detaylı bir şekilde incelemek gerekir. Eğer köpeğin belirtileri anksiyeteyi gösteriyorsa bu durumda daha fazla zaman kaybetmeden bir an önce tedavisinin yapılması da oldukça önemlidir.

Köpek Anksiyetesi Belirtileri

Köpek anksiyetesi nasıl giderilir sorusunu yanıtlamadan önce ilk olarak köpeklerde anksiyete belirtilerine bakmak gerekir. Bu belirtiler her köpeğe göre değişiklik gösterecektir. Bu nedenle köpeği dikkatli bir şekilde incelemek önemlidir. Eğer bir köpekte anksiyete varsa bunun ilk belirtisi dışkılama ya da idrar yapma olacaktır. Köpekler normalde sokaklarda ya da evde köpek pedinde tuvaletini yaparlar. Fakat köpekler kaygı duydukları zaman evin çeşitli yerlerine dışkılayabilir ya da idrarlarını yapabilirler. Bu sorun genel olarak aile bireyleri evde yokken gerçekleşmektedir. Bu durum sürekli olarak gerçekleşiyorsa anksiyetesi olduğu kanısına varılabilir. Bazı köpekler diğer köpeklere göre daha fazla havlamaktadırlar. Eğer bir köpek eskisine göre daha fazla uluyorsa ve havlıyorsa bu durum aslında onun anksiyetesi olduğunu gösterebilir. Bir görüntü, ses ya da herhangi bir kişinin varlığı köpeklerde havlamayı da tetikleyebilir.  

Özellikle ayrılık kaygısı yüzünden anksiyete yaşayan köpeklerde bu havlama evde kimse yokken daha fazla olur. Komşular köpeklerin bu havlamalarını duyabilir. Köpeklerde anksiyete olduğu zaman genelde kazma, çiğneme gibi yıkıcı davranışlar sergileyebilirler. Köpekler evdeyken kapı çerçevelerini, eşyaları, kapı eşiklerini, pencereleri çiğnemeye çalışabilir. Bununla birlikte ev eşyalarına zarar verebilirler. Hatta bu köpekler çiğneme sırasında dişlerine de zarar verebilirler. Köpekler anksiyete yaşadıkları zaman kaçma teşebbüsünde de bulunabilirler. Hatta anksiyetenin en yaygın nedenlerinden biri de budur. Özellikle evde yalnız kaldıkları zaman kaçabilmek için kapıya ya da pencereye saldırma gibi davranışlar da görülebilir. Özellikle ileri derecede anksiyete yaşayan köpeklerin yemeden ve içmeden tamamen kesilmesi de görülen bir durumdur. Eskisine göre daha az yemek yiyen ve ani bir şekilde kilo veren bir köpeğin anksiyetesi olduğu da söylenebilir. Bu köpekler sadece kendi mamaların değil aynı zamanda ödül mamalarını bile yemek istemezler. Bununla birlikte su tüketimi de oldukça azalır.

Köpek Anksiyetesinin Çözümü

Köpek anksiyetesi nasıl giderilir konusunda aslında köpeğin sahibine oldukça fazla görev düşer. İlk olarak köpeğin neden anksiyetik davranışlar sergilediğine bakılmalıdır. Köpeğin yalnızlıktan mı yoksa başka bir şeyden mi kaygılandığı belirlenmelidir. Köpekler genel olarak farklı nedenlere bağlı olarak bu türden kaygı durumlarına kapılabilir. Ardından bu durum ortadan kaldırmak için harekete geçilmelidir. Örneğin köpek evde yalnız kaldığı zaman bu gibi davranışlar gösteriyorsa terk edilme korkusu yüzündendir. Bu durumda da evde köpek yalnızken oyalanacağı şeyler bulunmalıdır. Örneğin televizyonu açık bırakmak, köpeği oyalayacak oyuncaklar almak, köpeğin oyuncaklarına ödül maması sürmek, köpeğin avcılığını geliştirecek oyunlar hazırlayıp evden çıkmak gibi çeşitli şeyler denenebilir. Köpek hala anksiyetikse eğer bu durumda veteriner hekimden detaylı bir öneri alınarak bu önerilere uymak gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ