Köpeklere Dair Her Şey
Köpek Kulak Bakımı ve Temizliği
Yazar: - 05 Mart 2020
1.036
0

Köpeklerde kulak bakımı ve temizliği oldukça önemlidir. Kıvrımlı kulak yapısına sahip olan köpeklerin kulaklarında; parazit, bakteri ve mantar gibi rahatsızlıklar oluşmaktadır. Ayrıca kulakta biriken kulak kiri ve çapakları da enfeksiyona neden olmaktadır. Köpeklerin kulaklarında oluşan bu tür sorunlar hastalıklara sebebiyet verebilir. Kulak yapısı daha uzun, kıvrımlı ve sarkık olan köpeklerde bu tür sorunlar daha ciddi sıkıntılara yol açar. Bu gibi sorunların yaşanmaması için köpeklerin kulak bakımı ve temizliğine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Köpeklerde Kulak Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Köpek kulak bakımı ve temizliği belirli aralıklarda yapılması gerekmektedir. Özellikle normalden fazla kulak kiri üreten ve kulağında çok fazla tüy bulunan köpekler için kulak temizliği oldukça önemlidir. Köpeğinizin kulağını temizlemek için özel olarak üretilen solüsyon ve kulak çöpü kullanabilirsiniz. Köpeğin kulak temizliği yapılırken dikkat edilmesi gereken, temizleme işleminin sık sık yapılmamasıdır. Kulak çöpünün yanlış kullanılması, kulakta tahrişlere neden olabilir. Kulak temizliği yapmadan önce veterinerden bu işlemin nasıl yapılacağı hakkında bilgi almak gerekmektedir. Köpeğinizin kulağında tüylenmeler varsa bu tüyleri cımbız yardımıyla veya veterinere götürerek temizleyebilirsiniz.

Köpek Kulak Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpek kulak temizliğinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi köpeklerin kulaklarının ıslak kalmamasına dikkat edilmelidir. Köpekleri yüzme ve banyo sonrasında kulak arkasının nemli kalmaması gerekmektedir. Bu durum kulakta enfeksiyon ve kaşıntılara sebebiyet verebilir. Bu durumların oluşmaması için banyo sonrasında köpeğinizin kulaklarını kurutmanız gerekir. Köpeğinizin kulağından akıntı, kötü koku, kızarıklık, tüy kaybı, şişlik gibi durumlar görüldüğünde hemen veteriner hekim ile iletişime geçmelisiniz.

 

Köpek Kulak Bakımının Püf Noktaları

Köpeğinizin kulak temizliği esnasında, köpeğiniz için bu durumu güzel bir aktivite haline getirmelisiniz. Hatta temizlikten sonra ödül maması veya bisküviler ile ödüllendirebilirsiniz. Kulak temizliği için kullanılan ekipmanların doğru seçmelisiniz. Kulak temizliği ile ilgili veteriner hekimden bilgi almanız daha faydalı olacaktır. Temizlik esnasında kullanılan pamuk sargı bezi gibi ürünlerin steril olmasına dikkat edilmesi gerekir. Ayrıca kulak temizliği esnasında eldiven takmalısınız. Köpeğinizin kulak temizleme esnasında rahatsız olduğu anda temizliği bırakmalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ