Köpeklere Dair Her Şey
Köpek Sahiplerinin Bilmesi Gereken Önemli Konular
Yazar: - 03 Temmuz 2021
246
0

Köpekler son derece sıcakkanlı ve dost canlısıdır. Bu nedenle onlara karşı davranışlarımız her zaman ilgi ve sevgi olu olmalıdır. Öte yandan köpek sahiplerinin bilmesi gereken konulara devam edecek olursak; Köpeğinizin sizi kızdıracağı bir harekete başvurması halinde aşırı tepki vermemenizi önemle tavsiye ediyoruz. Bunun tam tersi olarak köpeğinizi kucağınıza almalı ve ona ilgiyle yaklaşmalısınız. Pek çok kişi kızacağı bir hareketle karşılaştığı zaman köpeğine bağırır ya da onu cezalandırır. Bu davranışlar kesinlikle yanlıştır.

Köpek Sahiplerinin İhtiyacı Olan Bilgiler

Köpekleri gezmeye çıkardığınızda birçok faktöre dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan belki de en önemlisi kenelerdir. Köpeğinize kene yapışması durumunda yapmanız gereken ilk müdahale, gazlı bir pamuğu keneye bastırmak ve cımbız yardımıyla keneyi dikkatle çıkarmak olacaktır. Eğer bunu başaramayacağınızı düşünüyorsanız vakit kaybetmeden veterinere gitmenizi öneriyoruz.

Yağışlı, fırtınalı ya da gök gürültülü günlerde köpeğiniz bu tür durumlardan aşırı korkabilir. Agresif davranmamaları için perdeleri kapatmanızı ve köpeğinizin ilgisini başka yerlere yönlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Günümüzdeki pek çok kişi köpeğin bu tür korkularının olmadığını düşünebilir. Ancak köpekler ciddi anlamda şimşek ve gök gürültüsünden korkar ve bu tür vakitlerde hızlıca yatağın altına saklanmaya çalışırlar.

Evde köpekle beraber çocuğunuz varsa belirli bir süre köpeğin ağız ve yüz bölgesinden onları uzak tutmanız gerekir. Çocuklar küçük yaşlarda köpeklere alışamayabilir ve onları bir tehdit unsuru olarak görebilir. Bu tür durumlarda köpeğiniz istemeden de olsa çocuğunuzu ısırabilir.

Köpeklerde diş ve diş eti sorunları belirli dönemlerde ortaya çıkabilir. Haliyle ağız ve diş bakımını düzenli olarak yapmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca köpeğinizde oluşabilecek bir ağız kokusu, farklı hastalıkların habercisi olabilir.

Köpeğinizin ot yediğini görürseniz hemen telaşlanmayın. Çünkü bu onların doğasında vardır ve ot yedikten sonra zaten kusmaları da normal karşılanmalıdır. Bu süreçte otların böcek ilacına ya da gübreye maruz kalmaması yeterlidir.

Köpekleriniz için ödül mamalarından sık sık faydalanmanız önemlidir. Ancak ödül maması yerine farklı besin kaynakları vermemeniz gerekir. Köpeklerin mama dışında farklı gıdalarla beslenmesi, birçok hastalığın başlangıç nedenidir.

Sıraladığımız bu bilgiler size başlangıç noktasında yardımcı olacaktır. En doğru ve önemli bilgileri de zaten veteriner hekiminizden detaylı olarak alarak, köpeğinizin sağlıklı yaşamasını sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ