Köpeklere Dair Her Şey
Köpek Tümörleri
Yazar: - 05 Haziran 2022
299
0

Köpek tümörleri her sene artış göstererek köpek sahiplerini endişelendirir. Kanserleşme neredeyse vücudun her yerinde görüle bilmektedir. Hücre, cilt, kan, akciğerler, karın organları, kıkırdakları, kalp kası, kan damarları, kaslar kemikler, sinirler ya da bezler gibi vücutta bulunan her türlü dokuda aslında kanserleşme görülebilir. Vücutta canlı olmayan tırnak, kıl ya da diş gibi hücreler dışında her canlı hücre kanserleşebilir. Hücre bölünmesinde hata meydana geldiği zaman kontrolsüz bir şekilde hücre bölünmesi olur. Bu da vücutta tümör oluşmasına neden olur. Tümörleşen bu hücreler ise çoğalarak daha fazla tümöre neden olur. Tümörlü hücreler bir süre sonra diğer doku ve organlara da bulaşarak büyümeye devam eder. Kanserin tedavisi uygulanmadığı sürece de köpek ölene kadar tümör büyümesi gerçekleşir.

Köpeklerde Tümörün Nedenleri

Köpek tümörleri pek çok neden görülse de aslında bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklandığını uzmanlar söylemektedir. Bağışıklık sisteminin düşük olması da hem köpeğin yaşam tarzıyla hem de köpeğin genetiğiyle alakalı olan bir durumdur. Aynı zamanda köpeğin yaşlanması da tümör nedenleri arasında yer almaktadır. Tümör hücreleri orantısız bir şekilde bölünmeye başladığı zaman güçlü bir bağışıklık sistemi o hücreleri yok ederek kanser oluşumunun tamamen önüne geçer. Fakat düşük bir bağışıklık sisteminde bölünmeye başlayan tümörlü hücrelerle bağışıklık sistemi savaşamaz. Bu durumda da tümör kendini kansere çevirir. Uzmanların söylediği bu nedenler genel olarak ön görüdür. Bunun yanında insanlardaki kanserleşmenin nedenleridir. Fakat köpeklerde neden kanserin oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Beslenme, virüsler, beden yapısı, kanserojen maddeler, ultraviyole ışınlar, başka hastalıklar, yaş ya da genetik yatkınlığın kanseri oluşturabileceği düşünülmektedir. Aynı zamanda bazı çevresel faktörler de kanserleşmeye neden olur. Fakat kanser vakalarının yaşlı köpeklerde daha çok görülmesi nedeniyle yaşlılığın tümör oluşmasında çok büyük bir etken olduğu da düşünülmektedir. 

Tümörün belirtileri genel olarak her kanser türünde aynı şekilde kendini gösterir. Fakat tümörün ilk oluşmaya başladığı yer görünebilen kısımlardaysa erken teşhis konularak tedavi de erkenden yapılabilir. Örneğin ağız içerisindeki bir tümör kendini kolay bir şekilde gösterir. Bununla birlikte cilt üzerindeki tümörler de kızarıklık, kanama, renk değişimi olarak kendisini gösterecektir. Cilt dokusunun hemen altında olan tümörler ise şişerek kendini belli eder. Özellikle köpek kendini sevdirmeyi çok seviyorsa köpek sahibi tümörü hemen anlayabilir. Genel olarak çoğu tümörlerde beden kas kütlesi azalmaya başlar. Bunun en büyük etkenlerinden biri de iştahsızlıktır. Ani kilo kaybı, kanamalar, kusma, ishal, davranış değişiklikleri gibi belirtiler de kanser belirtisi olabilir.

Köpekte Tümör Tedavisi

Köpek tümörleri teşhisi yapıldıktan sonra mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Doğru ve erken teşhis köpeği kanserden kurtarabilir. Köpekler bu süreç içerisinde iç yorgunluk ve ağrılar dışında kanser olduğunun farkında olmaz. Bu nedenle aslında stres faktörü de olmaz. Fakat bu süre içerisinde köpeklere olduğundan daha fazla sevgi ve ilgiyle yaklaşmak gerekir. Çünkü bu süreçte veteriner hekimin vereceği tedavinin yanında köpeğin kendini mutlu hissetmesi çok önemlidir. Köpek de sahibi tarafından sevgi ve ilgi gördüğü zaman mutlu olacaktır. Aynı zamanda sevdiği oyunlar da oynanarak köpeğin enerjisini artırmak önemlidir. Bu sayede enerji bulacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ