Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Açık Camdan Atlar mı?
Yazar: - 25 Kasım 2021
1.756
0

Köpekler açık camdan atlar mı sorusu köpek sahiplerinin ilgisini çekiyor. İnsanlarla aynı ortamda yaşayabilme kapasitesi bulunan köpekler cana yakın ve sadık varlıklardır. Bulunulan ortamda belirli tedbirler ve önlemler alınarak daha rahat bir şekilde yaşayabilmeleri sağlanabilir. Refleks olarak farkında olmadan yüksek bir noktadan atlama veya düşme eğilimi gösterebilen köpekler için uygun alanın ev içerisinde oluşturulması gerekmektedir.

Köpekte Yüksekten Düşme Problemi

Köpekler açık camdan atlar mı sorusu ilk defa bir hayvan besleyecek olan köpek sahipleri tarafından endişe oluşturuyor. Hayvanlar evde beslenmeye başlanıldığında belirli bir sorumluluk gerektirir. Bu artık onların özel bakımı ve ilgisinin de oluştuğunun bilinmesi ile sağlıklı bir şekilde sürdürülebilir. Özellikle yavru köpeklerde sıklıkla görülebilen hareketli olmalarından kaynaklı öngörülemez davranışlarda bulundukları fark edilmektedir. Bu bulunulan alanda başına gelebilecek felaketlerin ya da problemlerin farkında olmamalarından kaynaklanır.

Oldukça büyük ve ilerlemiş yaşa sahip yetişkin köpeklerde daha kontrollü bir otokontrol mekanizması bulunduğu fark edilmiştir. Yavru köpek besleyenlerin ise burada daha çok dikkat etmeleri gerekir. Özellikle köpeklerde alan kısıtlaması adı verilen bir işlem uygulanır. Burada köpeğe sunulan kendini rahat, emniyetli ve güvenli hissedeceği bir alan daha huzurlu ve sakin olmalarını sağlayacaktır. Uygulanan bu ev içi sınırlı alanlar sayesinde köpeğin farkında olmadan ve siz görmeden cam veya balkona çıkması durumunu da ortadan kaldıracaktır. Genellikle bulundukları yerde sıkışmış ve havasız kalmış hissettiklerinde böyle bir duruma kalkışabilirler. Uygun ortam sağlandığında ve tedbirler alındığında bu tarz bir korkunun yersiz olduğunu söyleyebiliriz.

Köpekler açık camdan atlar mı sorusu beraberinde böyle bir durumda neler yapılabileceğinin düşünülmesini de gerektirir. Köpekler, kediler de olduğu gibi hareketli ve uçan nesnelere karşı bir zıplama ve yakalama refleksinde bulunur. Tabii ki bu durum kedilerde olduğu kadar sıklıkla yaşanmaz. Köpeklerde sunulan alana riayet etme durumu bulunur. Bu anlamda daha otokontrole sahip varlıklardır. Balkondan veya camdan düşmesi endişe edilen bir köpek için bu bölgelere bir koruyucu bariyer, sineklik veya özel bir file alanı uygulanarak bölgenin daha korunaklı ve güvenilir olduğu hissettirilebilir.

Köpek Camdan Kendini Atar mı?

Yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konan verilerde köpeklerde kedilerde olduğu gibi yükseklik algısı bulunmadığı tespit edilmiştir. Bundan kaynaklı olarak köpeğin kendisini yüksek bir zeminden atması veya refleks olarak sürekli buna meyilli olması gibi bir durum nadiren yaşanmaktadır. Yine de oluşabilecek tehlike ihtimallerine karşı balkon ve cam alanlarının sürekli kapalı tutulması fayda sağlayacaktır. Bu özellikle yavru köpeklerde daha çok fark edilmektedir. Cama taktırılacak bir sineklik veya tel yardımı ile bu sorunun çözümü sağlanabilir. 

Bu alanın kapalı ve sınırlı olduğunu hissettirecek ve köpekte buna göre sınırını ayarlayacaktır. Köpeğin üzerine çıkabileceği ve aşağı sarkmasına neden olabilecek bir tümsek, sandalye, koltuk gibi yükseltici nesnenin bulunmadığından emin olunmalıdır. Eğer bir zorunluluk durumu bulunmuyorsa balkon ya da teras gibi açık alanların bulunduğu yüksek katlı binalarda köpek sahiplenilmemesi en uygun olacaktır. Genellikle bahçe alanları köpek sahiplenilmesi için daha uygun mekanlardır.

Köpekler açık camdan atlar mı konusuna farklı açılardan bakılmaya çalışıldı. Bu süreçte köpeğin fizyolojik ve genetik yapısı da sorgulanarak probleme dönük neler yapılabileceği de tek tek çözüm sürecinde sunuldu. Köpek bakım alanlarını daha elverişli hale getirerek oluşabilecek risk ve tehlike durumlarının önüne geçilebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ