Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Bebek Şampuanıyla Yıkanır mı?
Yazar: - 18 Şubat 2022
448
0

Köpekler bebek şampuanıyla yıkanır mı konusu titiz hayvan severler tarafından çok merak edilmektedir. Köpekler sürekli olarak dışarı çıkarıldığı için banyo yaptırılmaları çok önemlidir. Tuvalet için dışarıya gönderilen köpekler gün içerisinde çok fazla yere temas etmektedir. Aynı zamanda başka köpekler ya da kedilerle de temas içindedirler. Bu nedenle farklı canlılardan ya da dışardan pek çok mikroorganizmayı ev içerisine taşırlar. Aynı zamanda köpeklerin tüyleri arasında sıkışan bu zararlı mikroorganizmalar temizlenmediği zaman köpeği hasta edebilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için köpeğin düzenli olarak yıkanması ve bakımlarının yapılması çok önemlidir.

Köpeğin Yıkanma Sıklığı

Köpekler bebek şampuanıyla yıkanır mı diye bakıldığı zaman köpek sahipleri genelde evde köpek şampuanı kalmadığı zaman bebek şampuanının kullanıp kullanılmayacağını merak ederler. Köpekler sadece dışarı çıktığı için değil aynı zamanda yıkanmadığı zaman kötü koku yaydıkları için de düzenli bir şekilde yıkanmalıdır. Koku yayma durumu köpeklerin cinsine göre değişebilir. Köpeklerin yıkanmaları şart olmasa da hijyenleri ve sağlıkları açısından çok önemlidir. Köpeğin cinsine ve dışarıya çıkma sıklığına göre haftada 1 ya da ayda 1 kere köpeklere özel şampuanlar ile yıkanmalıdır. Köpek şampuanı seçerken köpeğin cildinde herhangi bir problem olup olmadığına özen göstermek gerekir. Bazı köpeklerde alternatif olarak temizleme ürünleri kullanılabilmektedir. 

Fakat cilt kuruluğuna sahip ya da cilt hastalığına sahip olan bazı köpeklerde daha özel ürünler kullanılmaktadır. Genelde köpeklere özel olarak üretilen şampuanların içeriği her köpeğin cildine uyum sağlayacak şekilde üretilmektedir. Bu şampuanlar köpeklerin cildini kurutmaz aksine nemlendirir. Düzenli bir şekilde köpek şampuanı ile yıkamak aynı zamanda köpeğin tüylerinin daha sağlıklı ve gür olmasına yardımcı olur. Doğru seçilen köpek şampuanları tüy dökmenin de çok fazla önüne geçer. Alternatif olarak kullanılan diğer temizlik ürünleri köpeklerdeki tüy dökülmesini artırabilir.

Köpeği Yıkarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Köpekler bebek şampuanıyla yıkanır mı sorusunun cevabı alternatif olarak evettir. Yani köpek şampuanı bulunmadığı zaman bebek şampuanı ile köpekler yıkanabilir. Fakat bebek şampuanın içeriği insan cildine göre yapıldığı için köpeklerin cildine çok iyi gelmeyecektir. Bebek şampuanı ile yıkanan bir köpek bir süre sonra çok tüy dökmeye başlar ve tüyleri sertleşir. Bu sebeple köpeği yıkarken dikkat edilmesi gerekenlerden ilki doğru şampuan seçimidir. 

Köpekler suyu sevmezlerse banyo yapmak onlar için eziyet olabilir. Bunu eğlenceli bir hale getirebilmek için köpekleri yavruluk dönemlerinden itibaren yıkamak ve suyu sevdirmek gerekir. Köpekler yıkanırken en dikkat edilmesi gereken yerleri kulaklarıdır. Kulağa su kaçırmak köpeklerde pek çok sağlık sorununa neden olabilir. Bu nedenle köpeğin boynundan aşağı yıkamak kulaklarına su kaçırmamak için iyi bir yöntemdir. Köpeğin tüm vücudu köpek şampuanıyla yıkarken yüzü nemli bir bez yardımıyla yıkanabilir. Bezi yine köpek şampuanıyla hafifçe ıslatmak yeterli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ