Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Çiğ Gıda Sever mi?
Yazar: - 10 Aralık 2020
362
0

Köpeklerde çiğ gıda tüketimi aslında merak edilen konulardandır ve her zaman tartışma konusu olmuştur. Köpekler çiğ gıda sever mi sorusuna ‘evet’ tanıtı verenler ile reddedenler arasındaki farklılıkları bu yazımızda ele alırken çiğ gıda ile beslemenin hangi durumları beraberinde getireceğini de açıklıyor olacağız. Öncelikle çiğ gıdayı savunanlar, bu tür yiyeceklerin köpekler için çok yararlı olduğunu düşünür. Bu konudaki genel düşünceler ise aşağıdaki gibi sıralanmaktadır.

Yiyeceklerini Pişiren Tek Canlı İnsandır: Köpeklerde çiğ gıda tüketimini savunanlar, yiyeceklerini pişiren tek canlının insan olduğunu aktarmaktadır. Ancak Canis Lupus adı verilen köpek türünün pişmiş gıdalarla da beslenebileceği bilinir.

İşlenmiş Gıdalarda Besin Değeri Kaybolur: Bu teori de yine köpeklerde çiğ gıda tüketimini savunanların paylaştığı bilgiler arasındadır. Hayvanların ihtiyaç duyduğu besin maddeleri ve vitaminler, işlenme sırasında özelliğini kaybetmektedir. Ayrıca pişirmenin ardından gıda boyası ve koruyucu maddeler ekleniyorsa bu durum sağlıksız olabilir. Haliyle köpeklerin sebze ve çiğ et ile beslenmesi gerekir.

Çiğ Gıdalar Köpeğin Sindirim Sistemine Faydalıdır: Çiğ gıdayı savunanlar, köpeğin bağışıklık sisteminin kuvvetli olması için çiğ gıda tüketmeleri gerektiğini belirtir.

Çiğ Gıdanın Köpekler Üzerindeki Etkisi

Yukarıda paylaştığımız alt başlıklar, çiğ gıdayı savunanların görüşleridir. Ancak çiğ gıdanın artıları olduğu kadar eksileri de bulunur. Bu konuda gerekli araştırmaları yapmadan köpeğinize sürekli çiğ gıda vermeniz son derece zararlıdır. Elbette köpeğinizin tüketebileceği gıdalardaki besin değerlerini öğrendikten sonra hareket edebilirsiniz. Günlük olarak bu gıdaların hangilerine ihtiyaç duyacağını hesaplamalı ve mutlaka bir uzmandan destek almalısınız.

Köpeğiniz için tavsiye edilen günlük dozu ayarlamak için kalori ve diğer besin değerlerine bakmanız gerekir. Çiğ gıdalarda aslında besin maddeleri korunduğundan hayvanlar için yararlı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Fakat işlenmiş gıdalar ile çiğ gıdalar arasında geçiş yapmanın son derece tehlikeli olacağını unutmamanız gerekiyor. Bu durumda aşırı dozda yağ ve protein alacak olan köpeğinizde ciddi sağlık sorunları başlayacaktır. Veterineriniz de köpeğinizin günlük tüketebileceği kaynakları sizlerle paylaşması durumunda rahatlıkla aksiyon alabilirsiniz. Bazen çiğ gıda diyeti önerebilen uzmanlar bazen de karışık diyetin sürdürülmesi gerektiğine karar verebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ