Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Çiğ Tavuk Yiyebilir mi?
Yazar: - 05 Temmuz 2022
366
0

Köpekler çiğ tavuk yiyebilir mi noktasında pek çok farklı görüş bulunuyor olsa da teknik olarak köpekler çiğ tavuk yiyebilmektedirler. Köpek beslenmesinde neyin ideal olduğu konusunda da çok farklı görüşler var ve her gün yeni görüşler ortaya çıkıyor. Köpekleri doğal olarak beslemenin daha iyi olduğunu savunanlar, çiğ et yemenin doğalarına daha uygun olduğu görüşünden hareketle bu beslenmeyi destekliyorlar.

Çiğ tavuk eti, tavukların yetiştirildiği koşullar çerçevesinde hiçbir katkı maddesi içermez. Köpeklerine doğal bir şekilde beslenme düzeni sağlamak isteyen kişiler, çiğ tavuğun işlenmiş ürünlerden çok daha sağlıklı ve güvenli olduğu görüşüne katılıyor. Ancak çiğ tavuk seçimi köpekler ve insanlar için çeşitli sorunlara yol açabilmektedir. Çiğ tavuk yemenin her zaman sağlıksız veya zararlı olduğu yaklaşımı doğru olmasa da potansiyel olarak tehlikeli olabileceğinden güvenli bölgede kalmak gereklidir.

Salmonella Enfeksiyonuna Neden Olur

Salmonella, gıda zehirlenmesinin ana nedenlerinden biridir. Tavuk dahil az pişmiş veya pişmiş gıdalarda bulunan bu bakteriler, hayvanların bağırsaklarında ve dışkılarında da bulunabilir. Köpek maması olarak çiğ tavuk tercih edildiğinde, köpeğin mama kabı da dahil olmak üzere çeşitli eşyalara bulaşabilen çiğ ette salmonella bakterisi bulunabilir. Çiğ ette yüksek bakteri yoğunluğu köpekler tarafından tüketilirse, enfeksiyon potansiyeli öne çıkacaktır. Köpeklerde Salmonella enfeksiyonu uyuşukluk, halsizlik, ishal, kusma ve ateş gibi semptomlara neden olabilir. Bu semptomlar gözlenirse, veterineri ziyaret etmek ve tedavi sürecini başlatmak önemlidir. Köpeklerin beslendiği çiğ tavuklarda bu bakterilerin bulunup bulunmadığını anlamak mümkün olmadığı için uzmanlar köpek mamalarının güvenli bir yerde saklanması ve onlara çiğ tavuk dahil herhangi bir protein kaynağı verilmemesi gerektiğini öne sürüyorlar. 

Kemikler Son Derece Zararlıdır

Köpekler çiğ tavuk yiyebilir mi sorusunun cevabı her ne kadar teknik olarak evet olsa da tavuk kemikleri bir köpeğin sindirim sistemini tıkayabilir, ağızda veya boğazda sıkışma durumu yaratabilir, dişlere zarar verebilir ve iç organlara daha fazla olumsuz etkide bulunabilir. Pişirildiğinde bile, tüm bu sorunlara neden olma potansiyeline sahip tavuk kemiklerinden kaçınmak en güvenli ve sürdürülebilir seçimdir.

Yetersiz Beslenme Problemlerine Neden Olur

Bir köpeğin besin ihtiyaçları çok fazla çiğ tavuk ile sağlandığında, tek yönlü beslemenin dezavantajları ile karşılaşılabilir. Özellikle uzun süre çiğ tavukla yetiştirilen köpeklerde yetersiz beslenme belirtileri görülebilir. Pişmiş veya çiğ tavukta bulunan mineral ve vitaminlerin, köpeğinizin uygun şekilde büyümesi ve sağlığının korunması için yeterli olmadığı unutulmamalıdır. Köpeklerin güçlü ve sağlıklı kalabilmeleri için birçok vitamin, mineral ve besine ihtiyacı vardır. Bu nedenle tek besin kaynağı kullanmak doğru olmaz. Köpeğinizi çiğ tavukla beslemek riskli olsa da bu, çiğ tavuğun besin değerinin olmadığı anlamına gelmez. Çiğ tavuk gibi büyük miktarda protein içerir. Verilecek oranın dikkatli belirlenmesi gereklidir veya mümkün olduğunca verilmemeye çalışılmalıdır. 

Veterinere Başvurulması Gereken Belirtiler

Köpekler çiğ tavuk yiyebilir mi sorusu beraberinde yedikten sonraki yan etkilerin ne olduğunu da merak ettirir. Köpeğiniz çiğ tavuk yedikten sonra bazı semptomlar gösterebilir. Bu semptomlar ile karşı karşıya kalındığında veterinerinizle iletişime geçmek asla kötü bir fikir değildir.  

  • Boğulma semptomları,
  • Şiddetli karın ağrıları, 
  • Dışkılama esnasında zorlanma,
  • Bağırsak tıkanıklığı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ