Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Depresyona Girer mi?
Yazar: - 31 Aralık 2020
306
0

Son zamanlarda köpek sahiplenmek isteyenler ‘köpekler depresyona girer mi’ sorusunun yanıtlarını araştırmaktadır. Elbette insanlar gibi bu şirin ve sadık dostlarımız da farklı nedenlerden dolayı depresyona girebilmektedir. Ancak köpeğiniz bu durumu konuşarak anlatamadığından bazı hareketlerine bakarak depresyonda olup olmadığını anlayabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere köpeklerde depresyon nedenleri ve belirtilerini aktarıyor olacağız.

Köpeklerde Depresyon Nedenleri

Köpeklerde depresyon farklı durumlara bağlı olarak yaşanabilir. Çevresel faktörler dışında kendiliğinden de meydana gelebilir. Ancak yapılan birçok çalışmada çevresel etkenlerin köpeklerde depresyona daha fazla neden olduğu kanıtlanmıştır. Örneğin aileye bir bebek katılması ya da yaşam alanına farklı bir hayvan gelmesi, köpeğinizi depresyona sokabilir. Aile bireylerinden birinin taşınması ve yokluğunu hissetmesi de köpeklerde depresyon nedenleri arasındadır. Son olarak farklı bir eve taşınıyorsanız, köpeğiniz bu durumu başlangıçta kabullenmeyeceğinden depresyona girmesi zor olmayacaktır.

Köpeklerde depresyon nedenleri arasında hava değişimi de bulunmaktadır. Bazen de genetik olarak belirli dönemlerde depresyona girebilir. Aslında dostlarımızın depresyona girmesinin ana sebebi, sahiplerinin onlara karşı uygunsuz davranmasından kaynaklanır. Çünkü sahiplerinin köpekler üzerinde yarattığı etki çok farklı sonuçlara da neden olabilir. Özellikle de köpeğinin ruhsal sağlığını düşünmeyen köpek sahipleri olumsuz bir davranıştan sonra bağırmak, vurmak, yalnız bırakmak ya da bağlamak gibi çok hatalı hareketlere başvurduğunda köpeğin depresyonda kalma süresi artacaktır. Yine bu süreçte köpek sahibi depresyondaysa, köpekte de aynı süreç başlayabilir. Sonuç olarak köpeğinize yaklaşımınız ne kadar olumlu olursa, depresyona girme süresi o kadar uzayacaktır.

Köpeklerde Depresyon Belirtileri

Köpeklerde depresyon belirtileri ilk olarak yorgunlukla ortaya çıkabilir. Ayrıca güçten düşen köpeğiniz bir süre sonra etkileşim eksikliği gibi sorunlarla karşılaşacaktır. Yürüyüş sırasında ya da ev ortamında size ilgisiz kalan köpeğinizde depresyondan şüphe edebilirsiniz. Ayrıca yürüyüş sırasında koşmaması ve çevresiyle ilgilenmemesi de depresyon belirtileri arasındadır. Birçok köpekte en önemli depresyon belirtisi iştahsızlıktır. Öyle ki ağır depresyon belirtisi olarak da adlandırılabilir. Uzun süre yemek tüketmeyen köpeklerin uyku bozukluğu gibi sorunlarla da karşılaşabileceği unutulmamalıdır. Aynı durum aşırı yemek tüketimi olarak da görülebilir. O halde sadık dostunuzla her an ilgilenmeli ve olası depresyon belirtilerinde ilginizi artırmaya başlamalısınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ