Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Ev Yemeği Tüketir mi?
Yazar: - 23 Aralık 2020
405
0

Köpeklerin beslenme süreci çok önemlidir. Yaşam alanlarının en sadık dostları olan köpeklerin sağlığı ve gelişimi için tüketmesi gereken bazı yiyecekler bulunmaktadır. Ancak bu yemeklerin uzun süre tüketilmesi sağlık sorunlarına neden olabilir. Normal şartlarda bir köpeğin protein ve vitamin bakımından zengin mamalar ile beslenmesi şarttır. Özellikle de kuru mamanın her zaman tercih edilmesi gerekir. Zaten günlük mama ile beslediğiniz köpeklerin ev yemeklerine olan ilgisini ortadan kaldırmak adına veteriner hekiminizden mama önerisi alabilirsiniz.

Köpeklerin Tüketmemesi Gereken Yiyecekler

Sevimli sadık dostlarımızın midesi son derece hassastır. Bu yüzden ilk olarak baharatlı yiyeceklerden uzak durmaları gerekir. Aynı durum ev yemekleri için de geçerlidir. Ev yemeklerinde doğal baharat bulunabileceğinden mide problemleri ortaya çıkabilir. Onu kuru mamaya alıştırarak bu durumun önüne geçebilirsiniz. Yine köpeğinizin midesi dışında sindirim sistemine zararlı olan bazı yiyecekler de bulunmaktadır. Ayrıca birtakım içecekler de ciddi anlamda sağlığı etkiler. Başta çikolata olmak üzere çiğ et, çiğ balık, soğan, sarımsak, kahve, çay, süt avokado ve üzümün köpekleri doğrudan etkileyen ürünler olduğu unutulmamalıdır.

Köpekler için en zararlı ürünlerden olan çikolatanın içeriğindeki Theobromine maddesi ile beraber soğan ve sarımsağın köpeğe verilmemesi gerekir. Soğan ve sarımsak köpeğinizdeki kırmızı kan hücrelerine zarar verirken çiğ et ve çiğ balık da gıda zehirlenmesine neden olabilir. Üstelik bu gıdalar köpeğinizin hayatını kaybetmesine de sebep olabilir. Son olarak süt ve süt türevleri tüketen köpekler laktoz intoleransı geçirebilir. Uzmanlar da yoğurt, peynir ve süt gibi ürünlerin yerine kuru mama verilmesini tavsiye etmektedir.

Köpeklere Kemik Verilir mi?

Köpekler ev yemeği verilir mi sorusunun yanıtı her zaman ‘hayır’ olacağından bazı hayvan severler kemik verilip verilmemesi gerektiğini merak etmektedir. Aslında günümüzde kemiklerin köpekler tarafından çok sevildiğine dair bir algı söz konusudur. Öncelikle köpeklerin kemik tüketmesi son derece zararlıdır. Çünkü bağırsak ve midenin yırtılmasına neden olan kemikler haliyle köpeğin yaşamına son verebilir. Kemiğin bilinen tek yararı, dişlerdeki plak oluşumunu önlemesidir. Ancak köpeklerin midesi kemiği sindiremez. Ağızda parçalanan kemikler mideyi yırtabileceği gibi enfeksiyona da sebep olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ