Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Gerçekten Sadık mı?
Yazar: - 16 Nisan 2022
597
0

Köpekler gerçekten sadık mı sorusu özellikle ilk defa köpek sahiplenmek isteyen kişiler tarafından merak edilir. Sadık olan köpekleri almak ve onlarla beraber yaşamak isteyen çok fazla kişi vardır. Bununla birlikte köpeğin gerçekten sadık olup olmadığı pek çok kişi tarafından merak edilir. Çünkü köpeklerin sadakat duygusu aslında cinsten cinse değişir. Bu durumda kişilerin aklında köpeklerin gerçekten sadık olup olmadığı soru işareti olarak kalır.

Köpekler Sadık Hayvanlar mıdır?

Köpekler gerçekten sadık mı konusuna bakıldığı zaman evet onların sadık olduğu söylenebilir. Fakat bu durum köpeklerin sadakat duygusundan mı yoksa farklı nedenlerden mi olduğu aslında değişebilen bir durumdur. Bilindiği üzere köpekler diğer evcil hayvanlara göre daha kolay eğitilebilir. Bunun en büyük nedeni de köpeklerin oldukça zeki olmasıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda sadakat duygusu fazla olan köpeklerin zeka seviyesi de doğru orantılı olarak fazladır. Bu durum da bilim insanlarına köpeklerin eğitilebilir canlılar olmasından dolayı mı sadık oldukları yoksa gerçekten sadakat duygusu oldukları için mi böyle davrandıkları sorusunu düşündürtmüştür. Bilim insanların yaptıkları araştırmalar sonucunda köpeklerin sadakat duygusu olduğunu göstermiştir. 

Fakat özellikle tek bir sahibi olan ve sahibi tarafından eğitilen köpeklerin sadakat duygusunun daha yoğun olduğu gözlemlenmiştir. Bu durum da aslında köpeklerin sadık olmasının nedeni sadakat duygusundan daha çok zeki olmalarından ve eğitilebilir olmalarından kaynaklandığını ortaya çıkarmıştır. Sokak köpeklerine mama verdikten sonra o kişiye bağlanması ve ona sadık olması da ihtiyacını gideren kişiye muhtaç olmasından dolayı böyle davrandığını gösterir. Yani köpekler kendisiyle ilgilenen, bakım ihtiyaçlarını karşılayan ve kendisini eğitebilen kişilere karşı daha sadık davranır. Fakat köpeğin sadakat duygusu hiç olmasaydı bir başka canlıya bu kadar sadık olmazdı. Bu nedenle köpekler gerçekten sadıktır fakat eğitilebilir olmasının bu durum üzerinde daha fazla etkisi vardır denilebilir.

Köpekler Neden Sadıktır, Her Köpek Sadık mı?

Köpekler gerçekten sadık mı sorusunun yanıtına net bir şey söylemek bu sebeple mümkün değildir. Dünyanın en zeki köpeklerinden biri olan border collie cinsinin ailesine ve köpeğin tüm ihtiyacını karşılayan kişiye karşı oldukça sadık olduğu gözlemlenir. Daha az zeki olan köpeklerin sadakati bu köpeğe göre daha az olduğu gözlemlenmiştir. Bir köpek kendine iyi davranan, tüm ihtiyaçlarını gideren bir başka kişiye sadık olur. Bu sadece kendi sahibi için de değil dışarıdan birisi için de geçerli sayılabilecek bir durumdur. Köpeklerin ailesine sadık olmalarının bir diğer nedeni de tek başlarına ihtiyaçlarını gideremeyeceklerini düşünmeleridir. Bu durum onlarda stres ve anksiyeteye neden olur. Psikolojik olarak travması olan ya da stres gibi sorunları olan bir köpek de sahibine daha çok bağlanır. Köpeklerde bağlılık duygusu sadakat duygusundan daha fazladır. Bu noktada bağlılık ve sadakat karıştırılabilen bir durumdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ