Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Hakkında En Çok Merak Edilenler
Yazar: - 01 Mart 2020
463
0

Köpekler sadakati ile ünlü insan dostu harika canlılardır. İnsanlara en iyi şekilde arkadaşlık yapabilecek bu canlılar, farklı yaradılışlarından dolayı da dikkat çekmektedirler. Köpek sahiplenmek isteyen insanların sayısı da dünya üzerinde her geçen gün artmaktadır.

Fakat hayvan sever olmak her ne kadar harika bir şey olsa da köpek sahiplenmek ve bir evi bir köpekle paylaşmak sanıldığından daha zor olabilir. Köpekler her ne kadar eğitilebilir canlılar olsa da bu eğitim süreci uzun ve zorlu bir süreç olabilmektedir. Bu nedenle köpek sahiplenmek isteyen kişilerin köpekler hakkında detaylı araştırma yapması ve mevcut koşulları iyi bir şekilde değerlendirmesi gerekmektedir. Aksi takdirde bir hayvan sahiplenilerek iyilik yapılmış olmaz, tam tersi, hayvan ve sahiplenen kişi için büyük bir eziyet olur.

Köpek Sahiplenmek İsteyenlerin Bilmesi Gereken Durumlar

Köpekler ırklarına göre farklı farklı özellikler taşısa da genel anlamda tüm köpeklerde gözlenen bazı özellikler vardır. Örneğin tüm köpeklerde ortak olan anatomik bir durum, köpeklerin gözlerinin renkleri ayırt edememesidir. Tüm köpekler dünyayı siyah beyaz olarak görmektedir. Köpek sahiplenmeyi düşünen kişiler, köpek eğitimi sırasında köpeklerine renkler ile komutlar öğretmek isterse, bu büyük bir hüsran ile sonuçlanır.

Köpekler İçin Uyku Önemli Midir?

Köpekler her ne kadar sevecen ve hareketli tavırları ile tüm gün oyun oynamaya hazır görünseler de, aslında uyku onlar için çok önemlidir. Her ne kadar kediler kadar miskin ve uyku düşkünü olmasalar da, yetişkin bir köpeğin günlük en az 12-13 saatlik uykuya ihtiyacı vardır. Bebek ve yaşlı köpeklerde uyku süresi on altı saate kadar varmaktadır.

Köpekler Kaç Yaşında Sahiplenilmelidir?

Aslında köpeklerin sahiplenilme yaşı diye bir şey yoktur, her yaştan köpek sahiplenilebilir. Fakat bir köpek ile tam anlamı ile bağ kurmak ve aile haline gelebilmek için, köpekler henüz altı aylıkken sahiplenilir. Bu şekilde bebeklik hafızası oluşan köpekler ilk sahiplerini tanıyacak ve sıkı bir bağ kuracaktır. Ancak köpekler iki aylıktan daha küçükken sahiplenilmemelidir. Bunun sebebi, köpeğin sağlıklı bir yapısının olması için anne sütüne en az iki ay devam etmesi gerekliliğidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ