Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler için Çiğneme Kemikleri Ne İşe Yarar?
Yazar: - 23 Ağustos 2022
176
0

En genel ağırlıkla köpeklerin ağız sağlığını koruması, köpekler için çiğneme kemikleri ne işe yarar sorusuna yanıt olabilir. Ancak elbette bu çiğneme kemikleri yalnızca bu amaç ile kullanılmaz. Köpeklerin en sevdikleri aktivitelerden biri olan kemik çiğneme, kalıtsal olarak çiğneme hareketini sevmeleri sebebiyle gerçekleşmektedir. Pek çok köpek sahibi tarafından köpeklerine ödül olarak da verilen çiğneme kemiklerinin sağlıklı bir içeriğe sahip olmasına dikkat etmek gerekmektedir. 

Doğaları gereği avcı ruhuna sahip olan köpekler, bu özelliklerinin getirdiği aktiviteler gerçekleştirmeyi oldukça severler. Kemik ise köpeklerin yaradılışlarından bu yana, beslenme alışkanlıklarının içerisinde bulunan bir yiyecektir. Pek çok köpeğin kemik gördüğünde büyük bir heyecan duymasının sebebi olarak da bu durum bilinmektedir. 

Köpek Çiğneme Kemiğinin Faydaları 

Köpekler için çiğneme kemikleri ne işe yarar köpeklerinin evde bulunan pek çok nesneyi çiğnediğini gören sahipleri tarafından merak edilmektedir. Koltuk kenarları, ayakkabılar gibi çiğnememeleri gereken pek çok nesneye bu şekilde zarar veren köpekler, bu davranışı pek çok farklı sebeple gerçekleştirebilir. Doğaları gereği çiğneme alışkanlıkları bulunan ve bundan hoşlanan köpeklerin evde bulunan nesnelere zarar vermemeleri adına en iyi çözüm çiğneme kemikleridir. Köpekler için özel olarak üretilmekte olan bu çiğneme kemiklerinin tek amacı, evdeki nesneleri çiğneyerek zarar vermelerini engellemek değildir. Çiğneme kemiklerinin köpeklere sunduğu pek çok farklı faydası bulunmaktadır. 

Köpek çiğneme kemikleri hakkında yapılacak olan kısa bir araştırma, bunun bir alternatif değil, gereklilik olduğunu anlaşılmasının sağlamaktadır. Çiğneme kemiklerinin tercih edilmesinin en bilindik nedeni, bu kemiklerin köpeklerin ağız sağlığını korumasıdır. Ayrıca köpeklerin dişlerine bakım da yapan bu çiğneme kemikleri, piyasada pek çok farklı çeşidi ile satılmaktadır. 

Köpekler için özel olarak üretilen bu çiğneme kemiklerinin içerisinde bulunan kalsiyum, köpeklerin kemiklerinin güçlenmesini sağlamaktadır. Ancak köpekler için oldukça lezzetli olan çiğneme kemiklerinin seçimi esnasında dikkat edilmesi gereken birtakım etkenler bulunmaktadır. 

Köpek Çiğneme Kemiği Seçilirken Dikkat Edilmesi Gereken Etkenler 

Köpek çiğneme kemikleri, doğru şekilde seçildiği taktirde köpeklere pek çok fayda sağlamaktadır. Ancak bu seçim esnasında göz önünde bulundurmanız gereken etkenler vardır. Bu etkenlerden ilki, köpeğinizin boyutudur. Eğer köpeğiniz küçük ırk sahip bir köpekse, büyük ırka sahip köpekler için satılan çiğneme kemiklerinden vermek doğru olmayacaktır. Köpeğinize çiğneme kemiği seçerken, ağız yapısını göz önünde bulundurmanız gerekir. 

Burgu çubuk veya sakız kemik gibi farklı alternatifleri ile satılan bu kemikler, her köpek ırkı için ayrı şekilde üretilmektedir. Köpeğinizin çiğneme kemiğinin tercihi esnasında, köpeğin kolay şekilde kavrayabileceği bir kemik seçmek de oldukça önemlidir. Köpeğiniz için seçeceğiniz ve fayda görmek istediğiniz çiğneme kemiğinin içerisinde zararlı herhangi bir madde bulunmadığına da emin olmanız gerekir. Bu seçim öncesinde uzman bir veteriner hekimden tavsiye almak, en doğru kemiği almanızı sağlayacaktır. 

Köpek Çiğneme Kemikleri Zararlı mı?  

Köpekler tarafından büyük bir ilgi görmesi, köpek sahiplerinin köpekler için çiğneme kemikleri ne işe yarar konusunu araştırmalarına sebep olmaktadır. Ancak bu araştırma, çiğneme kemiklerinin herhangi bir zararı olup olmadığını da kapsamalıdır. Çiğneme kemiğini köpeğiniz için uygun ve herhangi bir zararlı madde içermeyecek şekilde tercih etmeniz, köpeğinizin herhangi bir zarar görmesini engelleyecektir. Aksine çiğneme kemikleri doğru bir seçim ile köpeklere çeşitli alanlarda, pek çok fayda sağlamaktadır. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ