Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler için En İyi Besin Takviyeleri
Yazar: - 07 Aralık 2020
346
0

Köpeklerin sağlıklı beslenebilmesi için bazı besin takviyelerine ihtiyaç vardır. Ayrıca veterinerler de hayvanların yaşam kalitesinin artırılması amacıyla vitamin ve bazı reçeteler önermeye devam eder. Bu noktada köpekler için en iyi besin takviyeleri nelerdir sorusu gündeme gelirken, sevimli dostlarımızın ihtiyaç duyduğu vitaminlerin neler olduğunu da paylaşacağız. Her şeyden önce köpek mamalarının temel besinleri içerdiği bilinir. Her zaman kaliteli mama markalarını kullanmanız gerekirken bazı durumlarda veteriner hekimin reçete edeceği özel takviyeler kullanabilirsiniz.

Köpekler en kaliteli kaynaklarla beslense bile bazı besin maddelerini vücutlarına almayabilirler. Ancak aşırı miktarda vitamin takviyesi de köpeklerde sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Örneğin yağda kolay çözünen vitaminleri köpekler rahatça dışarı atamaz. Bu durum karaciğer ve yağ dokusunda birikmelere neden olur ve sağlık problemlerini beraberinde getirir.

Köpekler için En İyi Besin Takviyesi Vitaminlerdir

Evde beslediğimiz köpeklerin yeteri kadar farklı vitaminleri tüketmesi gerekir. Bu vitaminlerin her birinin farklı işlevi vardır ve vücut sistemine yararlıdır.

K Vitamini: Hücre büyümesini teşvik eden K vitamini ayrıca kemik sağlığını korur.

E Vitamini: Kanseri önlerken, kalp hastalıkların oluşumunu engeller.

D Vitamini: Kalsiyum seviyesini dengeler. Ayrıca bağışıklığı artırır ve kan basıncını düzenler. Bu sayede kanserin engellenmesinde aktif rol oynar.

C Vitamini: Sağlıklı diş ve diş etlerini desteklerken yaraların iyileşmesini sağlar.

B6-B12 Vitamini: Sinir fonksiyonu için son derece önemli olan B6 ve B12 vitaminleri ayrıca kırmızı kan hücresi oluşumunu destekler.

B1-B2-B3-B5 Vitaminleri: Kan dolaşımını teşvik eden bu vitaminler ayrıca sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemektedir. Ayrıca enfeksiyon ve yaraların iyileşmesini hızlandırırlar.

A Vitamini: Günümüzde enfeksiyon önleyici vitamin olarak adlandırılır.

Zeytinyağının Köpekler için Faydaları

Zeytinyağı sızma olarak kullanıldığında köpekler için birçok konuda fayda sağlar. İlk olarak bağışıklık sistemini güçlendiren sızma zeytinyağı ayrıca enfeksiyon ve yaraların kısa sürede iyileşmesini sağlamaktadır. Köpeğinizin yiyeceklerine günde yarım çorba kaşığı kadar sızma zeytinyağı damlatabilir ve sağlıklı beslenmesine katkıda bulunabilirsiniz.

Köpekler için en iyi besin takviyeleri arasında yerini alan sızma zeytinyağının içeriğindeki asitler aslında tıbbi takviye olarak kullanılabilir. Antioksidan sağlayan bu yağda bol miktarda E vitamini de yer alır. Köpeklerin güzelliğini artırdığı gibi zihinsel ve fiziksel anlamda çevik olmalarını sağlar. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ