Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler için Şampuan Seçimi Nasıl Yapılmalı?
Yazar: - 03 Ocak 2021
759
0

Köpeğiniz için şampuan seçimine dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca kediler gibi kendilerini temizleyen bir canlı olmadıklarından bakımları sırasında size ihtiyaç duyacaklardır. Bu süreçte sadece köpek tarağı kullanarak tüylerini taramak da yeterli değildir. Hayvanseverler köpek tüyü bakım yağları ve benzeri ürünleri kullansalar da şampuan seçimine ekstra özen göstermek gerekiyor. Sıcak yaz aylarında ayda en çok 2 defa yıkamanız gereken köpeğiniz, kalan aylarda 1 defa yıkamanız yeterlidir. Bu yıkama sırasında mutlaka köpekler için üretilen şampuanları kullanmanız şarttır.

Köpeğim için Hangi Tür Şampuanı Kullanmalıyım?

Köpeklerde şampuan seçimi aslında yaşı, tüy yapısı ve ırkı gibi faktörlere göre değişmektedir. Elbette köpeğinizin temiz olması evde yaşayan diğer canlılar ve insanlar için de önemlidir. Çünkü köpeğinizin dışarıda yakalanacağı bulaşıcı bir hastalık ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Köpeğinizin rutin temizliğinde şampuan kullanmanız gerekiyor. Ancak şampuan seçiminde sıvı ya da kuru olanlardan hangilerini tercih etmeniz gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Yazımızın devamında bu süreç hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Kuru Köpek Şampuanı ve Özellikleri

Kuru köpek şampuanları günümüzde yavru köpeklerin yıkanması için tercih edilir. Aşırı köpürebilen bu şampuanlar sevimli dostunuzda görülebilecek bit, pire ve bakteri gibi zararlı maddeleri ortadan kaldıracaktır. Piyasada kuru köpek şampuanı olarak birbirinden farklı seçeneklere ulaşabilirsiniz. Ancak marka seçiminde dikkatli olmanızda yarar var. Eğer köpeğiniz yıkanmaktan hoşlanmıyorsa kuru formda üretilen şampuanları tercih etmenizi öneriyoruz.

Sıvı Köpek Şampuanı ve Özellikleri

Sıvı köpek şampuanları günümüzde en çok tercih edilen şampuan türüdür. Kuru şampuanda olduğu gibi köpeğinizin yaşı, türü ve tüy yapısına göre seçim yapabilirsiniz. Ancak yaşlı ve yetişkin köpekler için sıvı formlu şampuanların çok daha etkili olduğunu söylemek doğru olacaktır. Yıkama sırasında bir süngere dökerek derisine masaj yöntemiyle uygulamanız yeterlidir. Şampuanın üzerinde herhangi bir uyarı yazısı yok ise tüm köpek türlerinde tercih edilebileceği unutulmamalıdır. Genelde şampuan kutularında yıpranmış tüyler, beyaz tüylü köpekler ya da kahverengi tüyler için üretildiklerine dair ibareler bulunur. Sizler de köpeğinizin türüne göre seçim yapabilir ve pratik bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ