Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler İçin Tehlikeli Olan Yiyecekler Hangileri?
Yazar: - 03 Aralık 2020
407
0

Köpekler için tehlikeli yiyecekler aslında herkesin bilmesi gereken bir konudur. Çünkü toplumumuzda köpeklerin her şeyi yiyebileceği düşüncesi vardır. Ancak bu düşünce tamamen yanlış olmakla beraber köpeklerin metabolizmalarının insanlardan farklı olduğu unutulmamalıdır. Haliyle insanların rahatlıkla tükettiği her yiyecek, köpekler için son derece sağlıksız olabilir. Bu yazımızda sizlere köpekler için tehlikeli yiyecekler ve açıklamalarını aktarıyor olacağız. Üstelik bu yiyeceklerden bazılarının köpekler için zehirli olabileceği de bilinmelidir.

Köpekler için Tehlikeli Yiyecekler

Köpekler için tehlikeli yiyecekler sıralamasında ilk olarak artık yiyecekler yer alıyor. Dostlarımızın kaliteli ve uzun ömürlü yaşayabilmesi için özel gıdalarla beslenmesi gerekiyor. Yemek artıkları sonuç olarak köpekler için zararlıdır. Canınız kadar sevdiğiniz köpek dostlarınız için küçük masraflardan kaçınmak yerine onlara en kaliteli yiyecekleri vermenizde yarar var. Artıklar arasında meyve çekirdekleri, küflü yiyecekler, alkollü içecekler, baharatlı salamlar, patates, mantar, domates, sosis ve sucuk gibi besinler yer almaktadır.

Tüm Tavuk: Köpeklerin dişleri son derece sağlamdır. Fakat tavuktaki parça kemikler onların dişlerinin kırılmasına ve ağız yaralanmalarına neden olabilir. Yuttukları kemiklerin sivri yapıda olması halinde mideyi de yırtabilir. Bu nedenle tavuk verirken tüm vermek yerine ufak parçalara ayırmalı ve kemiklerden arındırmalısınız. Diğer kanatlı hayvanlar için de aynı durumun geçerli olduğunu unutmayın.

Süt ve Süt Ürünleri: Süt ve süt ürünlerinin içeriğinde laktoz bulunmaktadır. Yavru köpekleri son derece olumsuz etkileyen laktozlu içecek ya da gıdaların köpeklere verilmemesi gerekiyor. Laktozlu ürünler köpeklerde ishal ve gaza neden olabilir.

Karaciğer: Muhteşem bir A vitamini deposu olan karaciğerin az miktarda tüketilmesi köpekler için zararsızdır. Fakat her gün karaciğer vereceğiniz köpeğinizin kemik ve kas sisteminde yıkıcı etki göstereceği unutulmamalıdır. Ek olarak karaciğerin dışında sakatat ürünlerinin köpeklere parazit yaptığı biliniyor.

Üzüm: Üzümün tüm çeşitleri köpekler için zararlıdır ve zehirleyebilir. Üstelik kusma ve uyuşukluk gibi durumlara da neden olabilir. Köpeğinizin böbrek sağlığını korumak için üzümden her zaman uzak durmanız gerekiyor.

Çiğ Balık: Köpekler için tehlikeli yiyecekler arasında çiğ balık da bulunuyor. Ağır metal taşıyan çiğ balıkların kılçıkları da köpeklere ciddi zarar verebilir. Balığı pişirmiş olsanız bile içindeki kemik ve kılçıkları köpekler için her zaman risk teşkil eder.

Sarımsak ve Soğan: Pişmiş veya çiğ olarak köpeklerinize vereceğiniz sarımsak ve soğan, kan hücrelerini birkaç gün içinde yıkmaya başlar. Bu nedenle köpekler için tehlikeli yiyecekler arasında olduğu unutulmamalıdır.

Çikolata: Köpeklerin kafeinli ürünler tüketmemesi gerekiyor. Bu nedenle çikolata tüketirken size masumca bakış atan dostlarınıza hiçbir şekilde çikolata vermemeniz önerilir. Ayrıca çikolata içindeki maddeler köpeğin kalp krizi geçirme riskini de artıyor. Özellikle de bitter çikolatanın köpeklerden uzak yerlerde muhafaza edilmesi önemlidir.

Köpek ve insanların metabolizmaları birbirinden farklı olduğundan insanlar için lezzetli görünen yiyeceklerin, köpekler için de geçerli olmadığı unutulmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ