Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler için Yararlı Meyve ve Sebzeler
Yazar: - 05 Aralık 2020
400
0

Evimizde beslediğimiz şirin dostlarımız için yararlı olan çok sayıda sebze ve meyve bulunuyor. Fakat bu ürünlerin elbette uygun dozlarda verilmesi gerekir. Aşırı dozda verilen tüm meyve ve sebzelerin sevimli arkadaşlarımızın sağlığını olumsuz yönde etkilediğini unutmamak gerekiyor. Peki, köpekler için yararlı meyve ve sebzeler hangileri? Sorunun yanıtları alt başlıklar halinde yazımızın devamında paylaşılmıştır.

Köpekler için Yararlı Meyveler

Muz: C ve B6 vitaminlerini barındıran muz ayrıca mineral, potasyum ve magnezyum deposudur. Durum böyle olunca gün içinde aktif olan köpekler için ilaç niteliğindedir. Onların enerji dolmasını sağlayan muz ayrıca kemik ve kas yapısına yararlıdır.

Portakal: Portakal, C vitamini deposudur. Ayrıca magnezyum, potasyum ve kalsiyum bakımından zengindir. Köpeklerin vücut savunma sistemini güçlendirirken viral enfeksiyonlara karşı savaşmalarını da sağlar.

Ananas: Köpekler için yararlı sebzeler arasında olan ananas tam bir vitamin deposudur. Bazı köpeklerde görülen ‘dışkı yeme’ problemini ortadan kaldırabilen ananası ayrıca psikolojik ve fiziksel olarak sevimli dostlarınızı rahatlatır.

Kavun: Köpeğinizin sıcak yaz aylarında serinlemesini sağlayan kavun A vitamini deposudur. Ayrıca göz sağlığına iyi gelen kavun, kanserle mücadele içinde olan köpeklerde yararlıdır. Çünkü hücrelerin yenilenmesini sağlar.

Karpuz: Bir köpeğin en çok severek tükettiği meyvelerden olan karpuzu tavuk veya et suyuyla karıştırarak buz kabında dondurabilirsiniz. Köpeğinize ise günde 1 adet küçük buz kalıbı şeklinde verebilirsiniz.

Böğürtlen: Lif ve vitamin bakımından zengin olan böğürtlen, köpekler için yararlı meyveler arasındadır.

Çilek: C vitamini, lif ve antioksidan deposu olan çilek, köpek dişlerinin beyazlaşmasını sağlar. Ancak çilekteki şeker oranı yüksektir. Bu yüzden haftada sadece 2-3 adet tüketmeleri yeterlidir.

Yaban Mersini: Yaban mersini, kanserle savaşan köpekler için önerilir. Kalp hastalıklarını önleyen yaban mersini ayrıca üriner enfeksiyonlarını engelleyebilir.

Turna Yemişi: Antioksidan özelliği bulunan turna yemişini belirli aralıklarla köpeğinizin yemeğine ekleyebilirsiniz. Mineraller başta olmak üzere A, B1, C ve B2 vitamini bakımından zengindir.

Armut: Ödül meyvesi olarak da bilinen armudun çekirdeklerinin çıkarılmasından sonra köpeğe verilmesi gerekir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elma: Bol miktarda C ve A vitamini içeren elma, köpeklerin sevdiği meyvelerdendir. Küçük dilimlere ayırarak ve elbette çekirdeklerini de çıkararak köpeğinize belirli aralıklarda verebilirsiniz.

Köpekler için Yararlı Sebzeler

Bürüksel Lahanası: Köpekler için yararlı sebzeler arasında olan Brüksel lahanasında bol miktarda B1, A, K, G ve B6 vitaminleri mevcuttur. Sindirim sistemi üzerinden faydalıdır.

Kuşkonmaz: E, C, B2, B1, A ve K vitaminlerini bünyesinde barındıran kuşkonmaz bitkisinde zengin potasyum, magnezyum, lif ve demir de bulunuyor.

Pancar: Pancar bitkisi karaciğer sağlığı üzerinde etkilidir. Bu nedenle köpeklere veteriner kontrolünde verilebilir.

Karalahana: Çiğ veya pişmiş olarak minik dostlarınıza karalahana verebilirsiniz.

Bezelye: Potasyum ve fosfor bakımından zengin olan bezelye, günlük yemeklerin üzerine haşlanmış olarak eklenebilir. Bu sayede köpeğinizin tüketeceği yemeğin besin değerini artırabilirsiniz.

Tatlı Patates: Kabuksuz olarak köpeğinize verebileceğiniz sebzeler arasındadır. Potasyum, demir ve kalsiyumun yanı sıra C, B6, A ve E vitaminleri içermektedir.

Çiğ Havuç: Köpeklerin sindirim sistemine yardımcı olan çiğ havuç ayrıca diş sağlığı üzerinde etkilidir. Genelde ödül yiyeceği olarak tercih edilebilir.

Ispanak: Enfeksiyon ve iltihapların giderilmesinde etkili olan ıspanak ayrıca kardiyovasküler sorunların önlenmesine yardımcı olmaktadır.

Köpekler için yararlı olan diğer sebzeler;

  • Brokoli
  • Kereviz
  • Yeşil fasulye
  • Nane
  • Maydanoz
  • Sakız kabağı
  • Bal kabağı olarak sıralanmaktadır.

Köpeğinize meyve ya da sebze vermeden önce doz miktarını ve olası yan etkilerini öğrenmek için veterinerinizden destek almanız son derece önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ