Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler için Zararlı Olan Yiyecek Çeşitleri Hangileri?
Yazar: - 24 Haziran 2021
696
0

Evde köpek besleyenler ya da beslemeyi düşünenler bu yazımızı sonuna kadar takip etmelidir. Çünkü köpekler için zararlı olan yiyecek çeşitleri günümüzde bir hayli fazladır. İstemeden de olsa onların sağlığını etkileyebileceğinizi unutmayın. Bizler için son derece besleyici olan bazı yiyecekler aslında köpeklerin sağlığına doğrudan zarar verebilir. Şimdi sizlere tüm detaylarıyla köpekler için zararlı olan yiyecekler hangileri sorusunun yanıtlarını aktarıyoruz.

Köpeğe Kemik Vermek

Köpeğinize kemik ya da kılçık verirseniz, bunları parçalarken boğazında kalmasına neden olabilirsiniz. Ya da sindirim sistemine zarar vererek mide ve yemek borusunda yırtılmalara sebep olabilirsiniz. O halde kemik ve kılçık gibi şeylerin köpeklerden her zaman uzak tutulması gerekir.

Köpeğe Ciğer Vermek

Köpekler ciğeri severek tüketir fakat fazlası zarardır. Aşırı ciğer tüketen köpekler yüksek miktarda A vitamini almış olur. Bu durum vitamin zehirlenmesini beraberinde getirir. Aynı zamanda iskelet sistemine de zararlıdır.

Köpeğe Hayvansal Yağlar Vermek

Köpeklerin hayvansal yağlar tüketmesi son derece zararlıdır. Örneğin akşam tükettiğiniz etlerden kalan yağlar, tavuk derileri veya arta kalan tüm yemekler aşırı yağ depolanmasına neden olacaktır. İşte bu yüzden yemekten artan yağları köpeklerinize vermemeniz tavsiye edilir.

Köpeğe Sucuk, Sosis ve Salam Vermek

Evet, köpekler salam, sosis ve sucuk tüketmeyi de çok sever. Ancak bu işlenmiş gıdalar aşırı miktarda baharat, yağ ve sodyum içermektedir. Biz insanlar da bu maddeleri sindirirken zorluk yaşadığımız için köpeklerin doğrudan etkilendiğini söylemekte yarar var. Yavru köpekler salam veya sucuk türevi şeyler tükettiğinde ishal ve kusma sorunu yaşayabilir.

Köpeğe Çiğ Balık ve Et Vermek

Köpeklerde gıda zehirlenmesine neden olan çiğ et ve balıklar aynı zamanda B1 vitamini eksikliğine sebep olmaktadır. Aşırı bir şekilde tüketmeleri durumunda tedavisi mümkün olmayan sağlık sorunları yaşanabilir.

Köpeğe Kedi Maması Vermek

Köpeğe kedi maması vermek çok sakıncalıdır. Çünkü kedi mamasındaki yağ ve protein oranları doğrudan patili dostunuzu etkiler. Karaciğer yağlanması, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalıklarına da neden olur. Üstelik köpeğin kedi maması tüketmesi, böbrek hastalıklarına davetiye çıkarır.

Köpeğe Çiğ Yumurta Vermek

Köpekler için zararlı olan yiyecekler arasında çiğ yumurtada bulunuyor. B7 vitamin eksikliğine neden olan çiğ yumurta ayrıca köpeğin tüy ve deri sağlığını olumsuz etkiler.

Köpeğe Süt ve Süt Ürünleri Vermek

Köpeklerde ishal, hazımsızlık ve gaz oluşumuna neden olan süt ve süt ürünlerin uzak durulması gerekir. Kedilerde de bu durum geçerlidir.

Köpeğe Kahve, Çikolata ve Çay Vermek

Köpekler için ciddi derecede zararlı olan bu ürünlerin sinir, kalp ve damar sistemini etkilediği unutulmamalıdır.

Köpeğe Şekerli Gıdalar Vermek

Köpeğe şekerli ve gazlı gıda – içecek verilmemesi gerekir. Bu ürünler köpeklerde iç organları doğrudan etkiler ve yaşamsal fonksiyonlarını da bozar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ