Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Kıyafet Giyebilir Mi?
Yazar: - 23 Şubat 2022
398
0

Köpekler kıyafet giyebilir mi konusunun aslında hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Köpek sahipleri ilk olarak kendi köpeğinin kıyafet giyilmeye uyumlu olup olmadığını tespit etmelidir. Buna yönelik olarak kıyafetin giyilip giyilmeyeceğine de karar verilir.

Sıcak Tutmak

Köpekler insanlar gibi soğuk havalarda üşüyen canlılardır. Özellikle soğuk kış aylarında evde beslenilen bir köpek tuvaleti için gezdirilmeye çıkarıldığı zaman sıcak havadan bir anda soğuk havaya geçiş yaparsa üşüyebilir. Bu sebeple köpeği soğuk havadan korumak amaçlı ve hasta olmasını önlemek amaçlı dışarı çıkarken köpek kazağı, köpek sweatshirt ya da köpek montu gibi kıyafetler edinilebilir. Bu sayede köpekler soğuktan korunur ve olası hastalıkların önüne geçilmiş olur.

Tüy Kısaltmak

Belli durumlarda köpeklerin tüylerini kısaltmak gerekecektir. Köpeğin tüyleri çok dökülüyorsa ya da operasyon geçiren bir köpeğin tüyleri kısaltıldıysa özellikle kış aylarında üşüyebilirler. Köpekleri sıcak tutan tek şey onların tüyleridir. Tüyleri olmayan bir köpek soğuk havalarda dışarı çıkarıldığı zaman üşüyebilir. Bu nedenle kıyafet giydirilebilir.

Hijyen

Köpekler kıyafet giyebilir mi diye bakıldığında hijyen de göz önünde bulundurulan bir konudur. Özellikle oyun oynamayı ve eğlenmeyi seven köpekler dışarı çıkarıldığı zaman tüyleri toprak, toz, yağış gibi nedenlerden dolayı çok kirlenecektir. Bu kirlenmeler doğrultusunda köpekler hastalanabilir. Aynı zamanda yağış olduğu günlerde köpekleri ıslanmaktan korumak için köpek yağmurluğu gerekebilir. Bu gibi durumlarda köpeğe kıyafet giydirmek avantajlı olacaktır. Köpeğin ıslanması hem hastalanmasına hem de nemden dolayı kötü kokmasına sebebiyet verir. Köpek galoşu da hem dışarıdaki kirden hem de ıslaklıktan korunmak amacıyla köpeklere giydirilen bir kıyafettir. Bu gibi özel durumlar için evde mutlaka kıyafet bulundurmak iyi olacaktır.

Zararlı Işınlar

İnsanlarda olduğu gibi köpeklerin cildi de pek çok güneş ışınından etkilenebilir. Özellikle çok sıcak yaz aylarında köpekler güneş ışınlarından zarar görebilir. Fakat yaz aylarında kıyafet giydirmek köpeği daha çok bunaltabilir. Özellikle uzun ve sık tüylere sahip olan köpekler yaz aylarında çok yüksek ısıya ulaşabilmektedir. Bu nedenle yaz aylarında köpeklere kıyafet giydirmek uygun değildir. Zararlı güneş ışınlarından korunabilmek için köpekleri biraz daha sabah ve akşam saatlerinde dışarıya çıkarmak gerekir. Güneşin tam tepede olduğu öğlen saatlerinde köpekler gezdirilmelidir.

Rahatsız Kıyafetler

Köpekler kıyafet giyebilir mi konusunda köpeklerin en rahat edeceği kıyafetleri de almak gerekir. Eğer köpek giydirilen kıyafetinde rahat edemezse içerisinde huzursuz olacaktır ve etrafına agresif davranışlar sergileyecektir. Bu sebeple kıyafet alırken köpeğin boyutuna çok dikkat edilmelidir. Köpeği sıkan ya da ona bol gelen kıyafetler tercih edilmemelidir. Aynı zamanda kaşındıran ya da terleten kumaş malzemelerinden de uzak durulmalıdır. Kötü kumaş tercihi köpeğin cildinde alerji de oluşturabilir. Bu nedenle köpek kıyafeti alınmadan önce boyutuna, kumaşın kalitesine ve kıyafetin markasına oldukça dikkat etmek gerekir. 

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ