Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Neden Hızlı ve Sesli Nefes Alırlar
Yazar: - 28 Şubat 2022
418
0

Köpekler neden hızlı ve sesli nefes alırlar sorusunu pek çok köpek sahibi merak etmektedir. 1 dakika içerisinde 20- 30 nefes almak köpekler için ‘normal’ sayılmaktadır. Eğer sıcak bir gündeyse bu nefes alışverişi daha da artabilir. Fakat köpekler sürekli olarak normalden daha hızlı nefes alıp verirse bu durumda bir veteriner hekime başvurmak gerekir.

Isı Dengesini Sağlama

Köpeklerde insanlar gibi ter bezleri bulunmaz. Bu nedenle vücuttaki ısı dengesini sağlamak için hızlı bir şekilde nefes alıp vermelilerdir. Özellikle çok sıcak havalarda köpeklerin vücut ısıları oldukça artar. Bu gibi durumlarda ısıyı dengeleyebilmek amaçlı ağızlarını açarak hızlı bir şekilde nefes alıp verirler. Bu sayede yükselen vücut ısılarını düşürürler. Aynı zamanda oyun oynayan ve koşan köpekler hızlı bir şekilde nefes alıp verirler. Yoruldukları işçin bu durum normal olarak kabul edilmektedir.

Solunum Problemleri

Köpekler neden hızlı ve sesli nefes alırlar diye bakıldığı zaman bu sorunun cevabı köpeğin herhangi bir solunum problemi yaşadığı için oluşması denilebilir. Köpeklerde akciğer hastalığı, alerjik reaksiyonlar, zatürre ve gırtlak felci gibi hastalıklar görüldüğü zaman nefes alışverişleri hızlanabilir. Gergin, ağır, hızlı nefes alışverişinin yanında ağrılı bir durum da görüldüğü zaman yüksek ihtimalle solunum problemi vardır. Bu durumda köpek veteriner hekime götürülüp hangi rahatsızlığının olduğunun tespiti yapılmalıdır.

Sıcak Çarpması

Özellikle sıcak aylarda köpeklere sıcak çarpabilir. Bu da onların hızlı bir şekilde nefes alıp vermelerine neden olur. Fakat bu durum köpekler için oldukça risklidir. Köpekler çok ısındığında ve bu ısıyı vücutlarından atamadığında sıcak çarpması meydana gelmektedir. Havasız ya da susuz kalma durumunda da sıcak çarpmış olabilir. Halsizlik, kusma, nöbetler, salya akması, nefes nefese kalma gibi belirtiler köpeğe sıcak çarptığını gösterir. Bu belirtiler ciddi bir durum olduğunu belli eder. Eğer veteriner hekime götürülerek acilen tedavi edilmezde ölüme bile neden olabilir.

Kalp Sorunları

Köpeklerde sonradan gelişen ve doğuştan olan bir kalp hastalığı varsa bu hastalıkların bir belirtisi olarak hızlı nefes alışverişiyle karşılaşılabilir. Köpekler düzenli egzersiz ve yeterli beslenme yaşam tarzında olsa da genetik olarak kalp problemleriyle karşılaşabilirler. Köpeklerde fazla kilo görüldüğü zaman da ilerleyen yaşlarda kalp sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Astım

Köpekler neden hızlı ve sesli nefes alırlar sorusunun bir diğer cevabı da astım olabilir. Astım sadece insanlara özgü bir hastalık değildir. Aynı zamanda köpekler de astım hastalığıyla karşılaşabilmektedir. Köpeklerde görülen astım hastalığının bir belirtisi de hızlı nefes alıp vermektir. Bu belirti hastalığın en belirgin semptomlarından biridir. Astım genelde köpeğin yanında sürekli olarak sigara içilmesinden kaynaklanan bir hastalıktır. Aynı zamanda genetik de olabilmektedir. Astımdan şüphelenildiği zaman hiç vakit kaybetmeden bir veteriner hekime götürülmelidir. Gerekli tedavisi yapılmazsa köpeğin yaşam tarzını oldukça olumsuz yönde etkiler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ