Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Neden Kuyruklarını Sallarlar?
Yazar: - 20 Mayıs 2022
123
0

Köpekler neden kuyruklarını sallarlar sahiplerin köpeklerle daha iyi iletişime geçebilmesi adına önemlidir. Köpeklerle sahipler arasında her zaman bir bağ vardır. Köpeğin beden dilleri sayesinde bu bağ daha da artırılır. Köpeğin mutlu olduğunu, üzgün olduğunu hatta hasta olduğunu köpeklerini sallama şeklinden öğrenmek mümkündür. Bu konuda köpeğin daha kaliteli bir hayatta olması sağlanır.

Mutlu Kuyruk Sallama

Köpekler kuyruklarını hafif bir şekilde yukarı kaldırdıysa ve ortalama bir hız ile kuyruğunu sallıyorsa bu durum onun mutlu olduğunu gösterir. Bu pozisyonda kuyrukları oldukça rahattır ve özgür bir şekilde sallayabilirler. Aynı zamanda bazı köpekler çok mutlu oldukları zaman kuyrukları ile yuvarlak çizebilirler. Buna genelde helikopter kuyruğu denir. Aynı zamanda bu pozisyonda hızlı bir şekilde kuyruğu sallamaya başladıysa köpeğin heyecanlandığı söylenebilir. Hatta bazı köpekler kuyruklarını vücutlarıyla birlikte senkronize bir şekilde de sallaya bilir. Bu da onların çok heyecanlandığını gösteren bir harekettir. 

Sakin Kuyruk Sallama

Köpeklerin ruh hali sakin olduğu zaman kuyrukları da kendi halinde olur. Bazı durumlarda kuyruklarını sakince sağa sola doğru sallayabilirler. Kuyruk bu pozisyondayken daha hızlı bir şekilde sallanmaya başlandığı zaman sakinliğin geride kaldığı düşünülebilir. Köpek bu durumda korkuyor olabilir. Hızlı bir şekilde sallamaya başladığı zaman korkusunu azaltabilmek için onun dikkati dağıtılabilir. Eğitim için kullanılan bazı materyaller de köpeğin dikkatinin başka bir yöne gitmesini engelleyebilir.

Korkmuş Kuyruk Sallama

Köpekler neden kuyruklarını sallarlar korusunda korkan bir köpeğin nasıl kuyruk salladığına da bakılmalıdır. Çünkü köpekler korktukları zaman bunu kuyruğuyla ya da hareketleriyle belli eder. Köpeklerde genel olarak 2 farklı korku türü vardır. Agresif korku ve boyun eğmiş korku olarak 2’ye ayrılır. Kuyruklarını sallama şekillerine göre bu iki tür birbirinden ayrılabilir. Köpek kuyruğunu yere doğru uzattıysa ya da kuyruğunu bacak arasına aldıysa boyun eğmiş bir şekilde korktuğu anlaşılır. Bu köpek tehdit altında olduğunu anlar ve zarar görmek istemez. Bu konuda köpeğe yaklaşmamalı ve onu daha fazla korkutmamak gerekir. Kendi halinde kalmalıdır. Agresif kuyruk sallama ile korkmuş ve agresif kuyruk sallama türü birbirinin aynısıdır.

Agresif Kuyruk Sallama

Köpekler agresif bir şekilde korktuğunu kuyruklarını sallama biçimiyle gösterebilir. Agresif köpekler kuyruklarını yukarıya kaldırır. Kuyruk bu şekilde sabit durur. Bu pozisyonda kuyruğunu hafif hafif sallamaya başladıysa o köpeğin saldırmaya başlayacağı anlamına gelir. Köpek kuyruğunu sallama hızı ne kadar artarsa o kadar agresif olduğu da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu şekilde duran bir köpeğe yaklaşmak ya da sevmeye çalışmak kötü sonuçlara neden olabilir. Bu sebeple sakinleşmesini beklemek gerekir.

Yalnız Kalmak İsteyen Köpeklerin Kuyruk Sallaması

Köpekler neden kuyruk sallarlar konusunun bir diğer nedeni de yalnız kalmak istediklerini anlatmak istemeleridir. Köpekler de her canlıda olduğu gibi bazı durumlarda yalnız kalmak isteyebilirler. Bu gibi durumlarda köpeklerle daha çok etkileşim haline geçildiği zaman köpek tamamen kuyruğunu sallamayı bırakır. Bu durum onun yalnız kalmak istediğini ve o an ilgi istemediğini gösterir. Köpeklerin bu isteklerine mutlaka saygı gösterilmelidir. Bu durumda yalnız bırakılmadığında ve köpekler daha çok uğraşıldığında köpekten saldırgan hareketler görmek mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ