Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Pireden Nasıl Korunur?
Yazar: - 26 Nisan 2022
397
0

Köpekler pireden nasıl korunur konusu özellikle yaz aylarında gündeme gelen konulardan biridir. Pireler sadece köpeğin kaşınmasına sebep olan küçük canlılar değillerdir. Pireler genel olarak hayvanlarda büyük sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Bununla birlikte pirelerden kurutulmak oldukça zor bir deneyim olduğu için en baştan tedbir alıp hiç pirenin bulaşmamasını sağlamak önemlidir. Bu nedenle pirelerden korunabilmek için köpek sahiplerinin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır.

Koruyucu Önlemleri Sürdürebilmek

Pireler yaz aylarında çok daha yaygın parazitler olsa da kış aylarında da belli yerlerde oluşabilir. Bunun en büyük nedeni ise tedavi yapılmayan diğer hayvanlarda olmasıdır. Köpekler bu hayvanlarla etkileşime geçtiği zaman kış ayında dahi olsa pireyi kapabilir. Aynı zamanda bu pireler soğuk iklimlerde de yaşayan canlılardır. Önleyici tedbirleri her zaman sürdürmek ve köpeğin bakımına her zaman dikkat etmek bu anlamda çok önemlidir. Pirelerden korunmak için ya da hali hazırda bulunan pireleri tedavi ettirebilmek için veteriner hekimler belirli koruyucu ürünler verir. Köpek için en uygun olan ürün kullanılır. Özellikle dışarıya çok fazla çıkan ve diğer hayvanlarla vakit geçirmeyi seven köpeklere düzenli olarak bu ürünleri uygulamak önemlidir.

Doğru Ürün Kullanımı

Pek çok kişi pire için üretilen ürünlerin her hayvana iyi gelebileceğini düşünmektedir. Örneğin kediler için üretilen pire ürünü bir köpek üzerine kullanılmaktadır. Fakat bu ürünlerin içeriği, dozu birbirinden çok farklıdır. Bu nedenle kedilere iyi gelen bir ürün köpeklere iyi gelmeyebilir. Bu nedenle pire önlemek için ya da olan pirelerin tedavisini yapabilmek için köpekler için özel olarak üretilen ürünleri kullanmak gerekir.

Düzenli Pire Kontrolü Yapmak

Köpekleri pireden korumak için en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan biri düzenli olarak pire kontrolü yapmaktır. Özellikle ihtiyaçlarını giderebilmek için düzenli olarak dışarıya çıkan köpeklerde, düzenli pire kontrolü yapılmalıdır. Yaz aylarında ise bu kontrol daha da artırılmalıdır. Köpeklerin gövdesinin altı kısmı, bacakları ve kulak arkaları en çok pire barındıracak bölgeler olduğu için buraların kontrol edilmesi önemlidir. Eğer pireyle karşılaşılırsa erken teşhis yapılır ve tedavisi de bu anlamda erken yapılmış olur.

Köpeğin Bakımı

Köpekler pireden nasıl korunur sorusunun en önemli yanıtı bakımının düzenli olarak yapılmasıdır. Köpekler rahatsızlık duyduğu sorunu hemen belli etmeyebilir. Bu sebeple vücutlarında oluşan herhangi bir sorun çok daha ileri seviyeye gidebilmektedir. Köpeğin herhangi bir belirtisini beklemeden tüm bakımları düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Tüy temizliği, banyosu, tırnak temizliği, ağız temizliği bir rutine oluşturulmalıdır. Köpek de bir süre sonra bu rutine alışır ve bakımı sırasında sahibine herhangi bir zorluk yaşatmaz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ