Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Rüya Görür Mü?
Yazar: - 15 Ocak 2021
459
0

Köpek sahiplerinin merak ettiği konulardan birisi, köpeklerin uyuduğu esnada rüya görüp görmediğidir. Aslında köpek bakımı konusunda tecrübeli olan kişilerin bu konu hakkında fikirleri vardır. Bildiğiniz gibi yetişkin köpekler günün yaklaşık olarak 12 ila 14 saatini uyuyarak geçirir. Yavru köpeklerde bu süre biraz daha fazladır ve günlük uyku süresi 20 saate kadar çıkmaktadır. Bu kadar uzun süreler uyuyan köpekler rüya görüyor mu, merak etmemek elde değil.

Köpeklerin rüya görüp görmediği köpek sahipleri kadar araştırmacılarında ilgisini çeken bir konu olmuştur. Bu konuda tüm dünyada birçok araştırma yapılmış ve bazı somut durumlar ortaya çıkarılmıştır. Bu araştırmaların ortak özelliğine bakacak olursak köpeklerin rüya gördükleri konusunda bir şüphe yok, yani onlarda rüya görüyorlar. Uykuya ve uykunun aşamalarına baktığımızda ise insanlar ile aralarında çok bir fark yok.

Uyku esnasında beyinde birçok aktivite olmakta ve uykunun bölümlerine göre ortaya çıkan sinyallerde farklılaşmaktadır. İnsanlar, köpekler ve diğer canlılar üzerinde yapılan araştırmalarda uykunun rüya görüldüğü bölümü olan rem uykusu kısmı görülmüştür. Uykunun bu aşaması yüksek beyin aktivitelerinin olduğu aşama ve bu aşamada beyin bir deyişle kaslarımızı felç ediyor ve hareket etmemizi engelliyor. Ayrıca rüyalarında hareketlenmesini kısıtlıyor. Köpeklerin rüya gördüğü ile alakalı şüphe olmamasına rağmen, bu rüyaların insanlardaki gibi mi yaşandığı konusunda henüz net bilgilerimiz yok.

İnsan dışındaki canlıların rüya görüp görmediklerinin araştırıldığı bir çalışmada, bilim insanları uykunun rem döneminde şekillenen felci engelledi ve hareketleri izlemeye aldı. Bu aşamada uykunun rem döneminde canlının hareket ettiği, çevrede dolaştığı ve farklı bazı tepkiler verdiği görüldü. Dolayısı ile gördüğü rüya ile ilgili tepkiler verdi.

Köpekler Rüyalarında Ne Görür?

Yapılan çalışmalarda görülen rüyaların, köpeklerin sıklıkla yaptıkları şeyler ile alakalı olduğu tespit edildi. Özellikle oyun oynayan ve egzersiz yapan köpeklerin bu konular ile alakalı rüyalar gördüğü düşünülüyor. Yine bazı ipuçları köpeklerin gerçekte olduğu gibi rüyalarında da sahipleri ile eğlenceli vakitler geçirdiklerini gösteriyor.

Köpeğiniz derin bir uykuda ama küçük hareketler yapıyorsa veya sesler çıkarıyorsa muhtemelen bir rüyanın içerisinde bulunuyor. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda onu rüyaları ile baş başa bırakmak doğru bir davranış olacaktır. Rüyayı bölmek çok sorun olmasa da, köpeğin rem uykusundan direk olarak uyanması şaşırmasına sebep olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ