Köpeklere Dair Her Şey
Köpekler Sahibine Küser mi?
Yazar: - 09 Temmuz 2022
563
0

Köpekler sahibine küser mi sorusu sevimli köpeklerin sahipleri tarafından sık sık merak edilmekte olan bir konudur. Köpekler çok sevecen hayvanlar olduğundan, köpek sahipleri sevgili arkadaşlarını üzecek her şeyi yapmaktan korkarlar. Köpeklerin gücenip gücenmediğini bilmeyen köpek sahipleri, bundan her zaman şüphe duyarlar. Onları bir arada tutan güçlü bağın yok olacağından korkarak köpeklerini anlamaya çalışırlar. Bir köpeğin acısı, davranışlarından ve eylemlerinden kolayca anlaşılabilir. Bu duygusal hayvanlar, insan davranışlarından rahatsız olabilir ve incinebilir. Bu nedenle de köpeklere özenle davranılmalıdır.

Sahiplerine çok bağlı olan köpekler, onları çok sevseler bile belirli davranışlara yol açabilirler. Bazen gücenme noktasına kadar suçlanırlar. Başka bir deyişle, köpekler küskündür ve kolay bir şekilde sahiplerine gücenip kırılabilir. 

Tüm köpek ırkları küsme ve rahatsız olma eğiliminde değildir. Özellikle duygusal olarak farklılaşmış köpek ırkları, olaylardan daha kolay rahatsız olurlar ve küserler. Köpek ebeveynleri, köpeğinin özelliklerini bilmeli ve buna uygun bir şekilde hareket etmelidir.

Köpekler Sahibine Neden Küser?

Köpekler birçok hayvandan daha iyi algıya sahiptir. Köpekler doğaları gereği çok zeki hayvanlardır, hemen hemen her şeyin farkına varırlar. Köpekler cezalandırıldıklarında çok sinirli hayvanlara dönüşebilirler. Bu köpeklerin küsmesine neden olur. Hiçbir hayvana bu şekilde davranılmamalıdır. Köpeklerin sinirlenmesinin bir başka nedeni de sahiplerinden ayrı olmalarıdır. Köpeğinizi tatil, iş veya başka bir nedenle uzun süre yalnız veya başkalarıyla birlikte bırakırsanız, köpek bundan son derece rahatsız olacak ve size küsecektir. Bu uzun süreli yalnızlık, onu terk ettiğinizi düşünmesine neden olabilir. Bu düşüncelere kapılacaksınız ve rahatsız olacaksınız. Köpeğinize eskisi kadar iyi bakmazsanız, rahatsız olur. Köpekler için alışkanlıklar çok önemlidir. Rutinleri kesintiye uğradığında üzülürler. Bir kez iyi bir oyun oynar ve büyüdüğü için oynamayı bırakırsanız, köpeğiniz duruma çok üzülecektir. Sonuç olarak, size kızabilir, küsebilir ve hatta depresyona bile girebilir.

Köpeğimin Bana Küsüp Küsmediğini Nasıl Anlayabilirim?

Köpekler sahibine küser mi sorusu beraberinde köpeklerin küstüğü nasıl anlaşılır sorusunu da getirmektedir. Köpeğiniz, size gücendiğinde veya küstüğünde davranışını farklı şekilde değiştirebilir. Bu değişiklikler davranışsal problemler olarak görülse de köpeğinizin asıl amacı size kırılmış olduğunu belli etmeye çalışmaktır. Eğer böyle bir durum ile karşı karşıya kaldıysanız öncelikle köpeğinizin kırılmasına neden olan şeyi belirlemeniz gereklidir. Köpeğiniz yalnızlıktan dolayı ya da gezmeye çıkarmadığınızdan dolayı size küsmüş olabilir.

Köpekler, sahiplerine küstüklerinde dikkatleri üzerine çekmek ve ilgi görebilmek için bir şeyleri çiğnemekten veya kemirmekten zevk alabilirler. Köpeğiniz bu tür davranışlar geliştirirse ona çeşitli oyunlar sunmalısınız.

Köpeğim Bana Küstü, Ne Yapmalıyım?

Köpekler sahibine küser mi sorusu ile birlikte eğer köpeğiniz yaptığınız davranıştan dolayı sizden uzaklaşmaya başlarsa bu köpeğinizin size küsüp gücendiği anlamına gelir. Evet köpekler küser, gücenir ve siz onun ile yeteri kadar ilgilenmediğiniz sürece uzun süre bu şekilde kalabilirler. Köpeğiniz sinirlendiğinde, size küstüğünde onu neden sinirlendirdiğinizi, neden küstürdüğünüzü bulmanız gerekir.

Köpekler sahiplerini çok severler. Onu önemsiyorsan, birlikte aktiviteler yapıyorsan, hemen gücenmeyi bırakacaktır. Asıl mesele bu duruma kayıtsız kalmamak ve sevimli dostunuz ile eskisi gibi olma yolunda adım atmaktır. Sevgiye ve ilgiye dayanamayan köpekler kolayca eski hallerine dönerler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ